.
.
.

ائتلاف بین‌الملل با حمله هوایی در برابر اجرای توافق حزب‌الله و داعش مانع ایجاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کلنل ریان دیلون سخنگوی ائتلاف بین‌الملل به رهبری ایالات متحده اعلام کرد که چهارشنبه 30 اوت، جنگنده‌های ائتلاف به منظور ایجاد مانع در برابر حرکت اتوبوس‌های حامل جنگجویان داعش که از لبنان به سمت استان دیرالزور در شرق سوریه در حال حرکت بود، اقدام به بمباران هوایی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کلنل دیلون افزود: «در برابر حرکتشان به سمت شرق مانع ایجاد کردیم. یک پل کوچک را بمباران کرده، در راه چاله درست کردیم و راه را بر روی آن‌ها بستیم».

از سویی رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه در تماس تلفنی با تلویزیون الحدث گفت: «حمله هوایی جنوب استان دیرالزور روی داد».

این اتفاق پس از اجرای توافقی میان حزب‌الله لبنان و داعش در روز دوشنبه 29 اوت روی داد که بر پایه آن، صدها جنگجوی داعش از منطقه قلمون غربی در مرزهای لبنان سوریه خارج شده و به صورت امن به دیرالزور منتقل می‌شوند.

بنا بر اعلام رسانه‌های وابسته به حزب‌الله، اولین کاروان سه‌شنبه به منطقه دیرالزور رسید. نظام سوریه هم در این توافق شرکت دارد.

سخنگوی ائتلاف بین‌الملل پیش از این از توافق انتقاد کرده بود. او در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز، از ارتش لبنان انتقاد کرده و گفت که این نیروی نظامی هیچ اقدامی برای بمباران این کاروان‌ها نکرد.

سخنگوی ائتلاف بین‌الملل، کاروان‌های داعش را «اهدافی مشروع» برای ائتلاف دانست. او با بیان این‌که ائتلاف جزئی از این توافق نیست، تاکید کرد که توافق حاصل شده در برابر تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم، ایجاد مانع کرده چرا که «انتقال تروریست‌ها از مکانی به مکان دیگر، راه حلی قطعی و دائمی برای بحران نیست».

او با انتقاد شدید اللحن از نظام سوریه، ارتش لبنان و حزب‌الله که طرف‌های موثر در توافق هستند گفت: «آن‌چه روی داد نشان می‌دهد بهانه‌های آن‌ها درباره جنگ با تروریسم، پوچ است چرا که خود انتقال امن نیروهای داعش را از منطقه‌ای به منطقه دیگر، بر عهده گرفتند».