.
.
.

کردستان عراق ایران و ترکیه را تهدید به بستن مرزها کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیمن هورامی مشاور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، جمهوری اسلامی ایران و ترکیه را تهدید به بستن مرزهای مشترک کرد.
به گزارش سایت «الموازین نیوز»، هیمن هورامی در یک سخنرانی در شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق گفت: «صحیح است که ایران و ترکیه مواضعشان نسبت به همه‌پرسی استقلال کردستان را اعلام کردند اما من به شما عزیزان، برادران و خواهران اعلام می‌کنم که کردستان دیگر کردستان 100 سال پیش نیست و امروز خودش تصمیمات سیاسی، اقتصادی و امنیتی را می‌گیرد».

وی در ادامه گفت: «4 درصد از مجموع درآمد سالیانه ترکیه و 15 درصد از صادرات ایران از کردستان انجام می‌شود و هر کس که مرزهایش را به روی ما ببندد ما نیز مرزهایمان را به روی او خواهیم بست».

وی همچنین گفت: «هیاتی که به بغداد سفر کرد در مورد استقلال بعد از همه‌پرسی و چگونگی همسایه شدن با آنها، بحث و گفت‌وگو کرد».
مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، 25 سپتامبر را روز برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم از عراق اعلام کرده است.

مخالفت‌های ایران و ترکیه با همه‌پرسی

مقامات بلند پایه سیاسی و نظامی ایران بارها مخالفت شدید خود را با برگزاری این همه‌پرسی اعلام کردند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که: «اگر چه ممکن است ظاهر این موضوع جذاب باشد اما در حقیقت موجب انزوا و فشار بر کردهای عراق و تضعیف کردستان و در نهایت کل کشور عراق خواهد شد».

شمخانی در دیدار با کسرت رسول، معاون اول دبیر کل اتحادیه میهنی اقلیم کردستان و ملابختیار رئیس دفتر سیاسی این اتحادیه که در راس هیاتی بلندپایه وارد تهران شده‌اند، گفته است که همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق موجب انزوا و فشار بر کردهای این کشور می‌شود.

همزمان سرلشگر سردار محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیز روز دوشنبه از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق به منظور ایجاد یک واحد سیاسی مستقل را منشاء مشکلات و چالش‌های جدید در منطقه خواند و گفت به هیچ وجه مورد قبول کشورهای همسایۀ عراق نیست.

آیت‌‎الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در تاریخ 20 ژوئن 2017 طی ملاقات با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.

خامنه‌ای گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه، با برخی زمزمه‌ها مبنی بر برگزاری همه پرسی برای جدایی یک بخش از عراق مخالف است و دامن زنندگان به این موضوع را مخالفان استقلال و هویت عراق می‌داند».

او با اشاره به سوابق تاریخی عراق گفته این کشور «باید یکپارچه بماند».

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه چهارشنبه 23 اوت پیش‌بینی کرد که همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق برای استقلال، لغو خواهد شد.

چاووش اغلو افزود به مقام‌های کردستان عراق خواهد گفت که تصمیم‌شان برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق، تصمیمی اشتباه است.