.
.
.

ترکیه پیش‌بینی می‌کند که همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق لغو شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه چهارشنبه 23 اوت پیش‌بینی کرد که همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق برای استقلال، لغو خواهد شد.

چاووش اغلو افزود به مقام‌های کردستان عراق خواهد گفت که تصمیم‌شان برای برگزاری همه‌پرسی استقلال از عراق، تصمیمی اشتباه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اغلو که در کنفرانس خبری مشترک با ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق در بغداد سخن می‌گفت، تاکید کرد که منافع کرد‌ها در عراقی یک‌پارچه نهفته است.

او افزود برای حمایت از یک‌پارچکی عراق، به بغداد سفر کرده است.

چاووش اغلو تاکید کرد که برای ثبات منطقه باید گروه داعش را از میان برد.

وزیر امور خارجه ترکیه این سخنان را پیش از سفر به اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق مطرح کرده است.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، 25 سپتامبر را روز برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم از عراق اعلام کرده است.

به گزارش سایت شبکه «رووداو»، بارزانی سه‌شنبه 22 اوت بار دیگر تاکید کرد که همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان بدون هیچ تاخیری در تاریخ 25 سپتامبر برگزار خواهد شد.

بارزانی در دیدار با رهبران مذهبی اقلیم کردستان گفت که این اقلیم، لحن تهدیدآمیز مخالفان همه‌پرسی را هرگز قبول نمی‌کند اما به مذاکره با بغداد ادامه خواهد داد.

بنا بر این گزارش، بارزانی تاکید کرد که «دولت مستقل کردستان یک سرود ملی جدید و یک پرچم ملی جدید خواهد داشت که شامل همه فرقه‌های این منطقه می‌شود».

رئیس اقلیم کردستان عراق افزود خون‌هایی که کُردهای اقلیم در نبرد با گروه داعش داده‌اند، باید استقلال را برای آن‌ها به ثمر بیاورد زیرا آن‌ها برای استقلال قربانی داده‌اند.

کشورهای مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله ایران، ترکیه و روسیه مخالف همه‌پرسی استقلال کردستان هستند. آمریکا خواستار تعویق همه‌پرسی شد که اربیل به این خواسته پاسخ منفی داد.

در همین حال احزاب اقلیم کردستان عراق، هیئتی را تشکیل داده و برای مذاکره درباره همه‌پرسی به تهران، بغداد و آنکارا فرستاده‌اند.