.
.
.

بارزانی: خون‌هایی که کُردها در جنگ داعش داده‌اند باید استقلال را برایشان به ارمغان آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق می‌گوید خون‌هایی که این اقلیم در جنگ با داعش داد، باید استقلال را برایش به ارمغان بیاورد.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که مسعود بارزانی، 25 سپتامبر را روز برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم از عراق اعلام کرده است.

به گزارش سایت شبکه «رووداو»، بارزانی سه‌شنبه 22 اوت بار دیگر تاکید کرد که همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان بدون هیچ تاخیری در تاریخ 25 سپتامبر برگزار خواهد شد.

بارزانی در دیدار با رهبران مذهبی اقلیم کردستان گفت که این اقلیم، لحن تهدیدآمیز مخالفان همه‌پرسی را هرگز قبول نمی‌کند اما به مذاکره با بغداد ادامه خواهد داد.

بنا بر این گزارش، بارزانی تاکید کرد که «دولت مستقل کردستان یک سرود ملی جدید و یک پرچم ملی جدید خواهد داشت که شامل همه فرقه‌های این منطقه می‌شود».

رئیس اقلیم کردستان عراق افزود خون‌هایی که کُردهای اقلیم در نبرد با گروه داعش داده‌اند، باید استقلال را برای آن‌ها به ثمر بیاورد زیرا آن‌ها برای استقلال قربانی داده‌اند.

اشاره بارزانی به نبردهای نیروهای نظامی اقلیم کردستان موسوم به پیشمرگه تحت حمایت آمریکا، با داعش طی دو سال اخیر است که صدها قربانی از نیروهای پیشمرگه برجای گذاشت.

بارزانی با مقایسه کردن اقلیم خودمختار کردستان با کشورهای بزرگ و دولت‌های مشروع جهانی گفت: «اگر همه‌پرسی و استقلال بد است، چرا دیگر ملت‌ها از این حق برخوردارند؟ ما می‌خواهیم بصورت مسالمت‌آمیز از بغداد جدا شویم».

سخنان بارزانی در حالی ایراد می‌شود که قرار است جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا چهارشنبه پس از بغداد، راهی اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق شود.

کشورهای مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله ایران، ترکیه و روسیه مخالف همه‌پرسی استقلال کردستان هستند. آمریکا خواستار تعویق همه‌پرسی شد که اربیل به این خواسته پاسخ منفی داد.

در همین حال احزاب اقلیم کردستان عراق، هیئتی را تشکیل داده و برای مذاکره درباره همه‌پرسی به تهران، بغداد و آنکارا فرستاده‌اند.