.
.
.

عراق: همه‌پرسی اقلیم کردستان غیر قانونی است؛ نتیجه آن را به رسمیت نمی‌شناسیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فالح فیاض مشاور امنیت ملی عراق تاکید کرد که بغداد، همه‌پرسی اقلیم کردستان بر سر استقلال را غیر قانونی می‌داند و نتایج آن را به رسیمت نمی‌شناسد.

به گزارش خبرگزاری نووستی، فالح فیاض مشاور امنیت ملی عراق که ریاست هیئت حشد الشعبی (شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران) را هم بر عهده دارد، سه‌شنبه 22 اوت، در جریان سفر رسمی به مصر، دربارهمه همه‌پرسی اقلیم کردستان بر سر استقلال گفت: «غیرقانونی است و ما نتایج آن را به رسمیت نخواهیم شناخت».

وی افزود: «چنین اقدامی با قانون اساسی مغایرت دارد و مشکلات جدیدی را ایجاد خواهد کرد».

فالح فیاض تاکید کرد: «اختلافات میان بغداد و اقلیم کردستان باید از طریق مذاکرات حل و فصل شود. بغداد آماده برقراری گفتگو و حل تمامی مشکلات میان دولت مرکزی و محلی است».

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، 25 سپتامبر را روز برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم از عراق اعلام کرده است.

بارزانی سه‎شنبه در دیدار با رهبران مذهبی اقلیم کردستان گفت که این اقلیم، لحن تهدیدآمیز مخالفان همه‌پرسی را هرگز قبول نمی‌کند اما به مذاکره با بغداد ادامه خواهد داد.

بنا بر این گزارش، بارزانی تاکید کرد که «دولت مستقل کردستان یک سرود ملی جدید و یک پرچم ملی جدید خواهد داشت که شامل همه فرقه‌های این منطقه می‌شود».

رئیس اقلیم کردستان عراق افزود خون‌هایی که کُردهای اقلیم در نبرد با گروه داعش داده‌اند، باید استقلال را برای آن‌ها به ثمر بیاورد زیرا آن‌ها برای استقلال قربانی داده‌اند.