.
.
.

دولت قطر ماه گذشته 6.9 میلیارد دلار به سیستم بانکی تزریق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت قطر برای جبران سپرده‌ها خارج شده از بانک‌های این کشور، تنها در عرض یک ماه ناچار به تزریق 6.9 میلیارد به بانک‌های محلی شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داده‌های بانک مرکزی قطر نشان می‌دهد ماه گذشته دولت این کشور برای جبران سپرده‌های خارج شده از این کشور، ناچار شده 6.9 میلیارد دلار به بانک‌های محلی تزریق کند.

گفته می‌شود این اقدام در پی کاهش سپرده‌های شهروندان و بخش خصوصی این کشور در بانک‌های قطری، صورت گرفت.

پیش از این خبرگزاری بلومبرگ نیز گزارش کرد بانک مرکزی قطر از بانک‌های محلی خواسته در پی بالا گرفتن بحران خروج سپرده‌ها، به جای آنکه منتظر کمک‌های دولتی بمانند، با هدف جذب منابع مالی به بازارهای خارجی روی بیاورند.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود از دیدارهای انجام شده بین مقامات بانک مرکزی و قطری بانک‌های محلی برای تشویق این بانک به ورود به بازارهای قرضه خارجی و ارائه درخواست وام در این بازارها خبر داد.

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد حجم سپرده‌های خارجی در بانک‌های قطر با 8 درصد کاهش در ماه ژوئیه 2017 به 43 میلیارد دلار رسیده است. حجم این سپرده‌ها در ماه ژوئن نیز مقدار 8 درصد کاهش نشان داده بود.

روزنامه وال‌ستریت ژورنال نیز 22 آگوست 2017 گزارش کرد بانک‌های قطر به دلیل خروج سپرده‌های مشتریان خارجی در نتیجه نگرانی از بالا گرفتن تنش میان قطر و کشورهای همسایه، در زمینه منابع مالی با مشکل مواجه شده‌اند.

بلومبرگ نیز در روزهای گذشته گزارش کرده بود دوحه از بانک‌های محلی خواسته بود برای تامین مالی وارد بازارهای بین‌المللی شوند و به اتکا دولت، کمک‌های دولتی را به عنوان آخرین راه‌حل در نظر بگیرند.

براساس داده‌های بانک مرکزی قطر، سپرده‌های خارجی موجود در بانک‌های این کشور در ماه ژوئن 14 میلیارد ریال قطر، معادل 4.2 میلیارد دلار کاهش یافته‌اند. این حجم از کاهش، معادل 7.58 درصد کل سپرده‌های خارجی موجود در قطر است