.
.
.

آخرین عضو کویتی هسته تروریستی «العبدلی» وابسته به ایران بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور کویت روز 20 اوت 2017 اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور آخرین عضو کویتی هسته تروریستی «العبدلی» را دستگیر کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت (کونا) این عضو فراری که از سوی دادگاه به صورت غیابی محکوم شده بود، شامگاه شنبه توسط نیروهای امنیتی کویت دستگیر شد.

بخش رسانه‌ای وزارت کشور کویت در بیانیه‌ای اعلام کرد در راستای تلاش های نیروهای امنیتی ویژه برای دستگیری اعضای هسته العبدلی که حکم نهایی آنها از سوی دادگاه در شماره 55\2015 اعلام شد، علی عبدالمحسن جمال حسین الشطی شهروند کویتی که به 10 سال زندان محکوم شده بود؛ دستگیر شد.

کویت پیشتر اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور 12 تن از اعضای گروه تروریستی موسوم به «العبدلی» را دستگیر کرده‌اند.

وزارت کشور کویت اعلام کرد بر اساس حکم دادگاه بدوی درباره هسته موسوم به العبدلی، دستور بازداشت محکومان این پرونده صادر شد.

در هسته العبدلی تعدادی کویتی‌ و یک نفر وابسته به سفارت ایران عضویت داشته‌اند که به‌دلیل خرابکاری و جاسوسی برای ایران و حزب‌الله لبنان تحت تعقیب بودند.

ماجرای هسته العبدلی «خلية العبدلی» چیست؟

در پاییز سال 2015 نیروهای امنیتی کویت اعلام کردند در مزرعه ای در منطقه العبدلی در نزدیکی عراق 20 تن انواع سلاح و مواد منفجره پیدا کرده‌اند. در این پرونده 25 کویتی و ایرانی دستگیر و به اتهام خرابکاری، جاسوسی و ارتباط با ایران و حزب الله محاکمه شدند.

ایران در آن زمان این موضوع را اتهامات واهی به تهران توصیف کرد اما دو عضو از هسته را سفارت ایران فراری داد .

دادگاه جنایی کویت طراح اصلی هسته را به حبس ابد و 20 نفر از اعضای دیگر آن را به مدت 5 تا 15 سال به زندان محکوم شدند.

در پی فرار برخی از این افراد به ایران کویت اماکن فرهنگی و نظامی ایران در سفارت این کشور در کویت را تعطیل کرد.

متهمان هسته العبىلي