.
.
.

ارتش اسد با نقض آتش‌بس محله جویبر در حومه دمشق را با گازهای سمی هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای اسد بامداد روز شنبه 19 اوت 2017 با حمله موشکی به مناطق محله÷ جویبر و عین ترما در حومه دمشق عملا توافق آتش‌بس غوطه شرقی میان روس‌ها و لشکر الرحمن وابسته به مخالفان سوری را نقض کرد.

به‌رغم امضای توافق آتش‌بس میان رژیم اسد و مخالفان که با نظارت روسیه صورت گرفت، نیروهای اسد بار دیگر این آتش‌بس را نقض کرده مناطق اطراف غوطه شرقی را با موشک هدف قرار دادند. طبق توافق آتش بس صورت گرفته قرار شد تمام اقدامات نظامی از سوی دو طرف از ساعت 9 شامگاه جمعه متوقف شود اما نیروهای اسد به این توافق پایبند نمانده‌ و با شلیک موشک‌های زمین به زمین حاوی گاز سمی مناطق تحت کنترل مخالفان در حی جویبر و عین ترمه را موشک باران کردند.

حملات ارتش اسد به مناطق مخالفان در حالی صورت می گیرد که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، با لشکر الرحمن جناح مسلح مخالفان سوری در غوطه شرقی حومه دمشق بر سر آتش بس توافق کرده است. طبق بیانیه وزارت دفاع روسیه در این توافق مقرر شد که محاصره منطقه غوطه شرقی دمشق توسط نیروهای اسد از میان برداشته شود و دو طرف به روند راه حل سیاسی پایبند بمانند اما رژیم اسد به این توافق در ساعات اولیه پایبند نمامده و مناطق را با گازهای سمی مورد حمله قرار داد.

به گفته مخالفان سوری بر اثر حمله نیروهای اسد با گاز سمی علیه شهرک «عین ترما» در حومه دمشق دست کم 10 تن از نیروهای اپوزیسیون سوریه دچار حالت خفگی شدند.

طبق این گزارش نیروهای اسد این شهرک عین ترمه و حی جویبر را که جزیی از مناطق کاهش تنش به شمار می رود، با گازهای سمی ناشناخته مورد هدف قرار دادند.

بیمارستان منطقه حی جوبر طی بیانیه‌‌ای اعلام کرد این بیمارستان 5 تن از افرادی که در تهاجم مذکور تحت تاثیر گازهای سمی قرار گرفته بودند تحت درمان قرار داده است. این افراد دچار عوارضی مثل استفراغ و سرگیجه و تنگی نفس و کاهش قدرت بینایی هستند.

گفتنی است که در آخرین گزارش سازمان بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی نشان می‌دهد در حمله هوایی اوایل ماه آوریل سال جاری به منطقه خان شیخون واقع در غرب سوریه از گاز سمی به‌نام «سارین» استفاده شده است. در این گزارش آمده افراد بسیار زیادی پس از این حمله در معرض این گاز کشنده قرار گرفته‌اند.

بلافاصله پس از بمباران اوایل آوریل که به مرگ 87 نفر از جمله شمار زیادی کودک منجر شد، کشورهای غربی انگشت اتهام را بسوی رژیم بشار اسد نشانه رفتند. ایالات متحده آمریکا در واکنش به این حمله 59 موشک تاماهاوک به مواضع و پایگاهی در سوریه شلیک کرد.

هفته گذشته نیز منابع مخالفان سوری به نقل از «فیلق الرحمن» وابسته به تشکل‌های نظامی اپوزیسیون سوریه خبر دادند که ارتش اسد یک مرکز نظامی متعلق به ارتش آزادی سوریه را در نزدیکی شهر عربین در غوطه شرقی دمشق با بمب‌های حاوی گازهای سمی بمباران کرد. در این حمله 5 تن از ارتش آزاد سوریه دچار حالت خفگی شدند.