.
.
.

انتشار فایل مکالمه تلفنی نخست‌وزیر سابق قطر با یک متهم به فعالیت‌های تروریستی در بحرین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بحرین چهارشنبه 16 اوت فایل صوتی تماس تلفنی میان مسئولان بلندپایه قطری و یکی از متهان به فعالیت‌های تروریستی را منتشر کرد.

به گزارش العربیه، بحرین تاکید کرد که این فایل صوتی، متعلق به تماس تلفنی حمد بن جاسم نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه سابق قطر با علی سلمان، رهبر حزب الوفاق است .

بنا بر اعلام دولت بحرین، حمد بن جاسم در این تماس تلفنی، خواستار متوقف نشدن تظاهرات سال 2011 بحرین شده بود.

تلویزیون رسمی بحرین هم فایل صوتی منسوب به گفت‌وگوی حمد بن جاسم و علی سلمان را منتشر کرده که در آن برای بر هم زدن استقلال بحرین، برنامه‌ریزی می‌کنند.

منامه در این باره توضیح داده که قطر در طرح خود خواستار تشکیل دولت انقالی در بحرین با هماهنگی اپوزیسیون ظرف مدت دو ماه شده بود.

دادستانی کل بحرین، تحقیق در تماس تفلنی میان حمد بن جاسم و علی سلمان را آغاز کرده است.

انتشار این فایل صوتی در حالی صورت گرفت که ژوئن گذشته 7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.