.
.
.

سعودی و عراق یک گذرگاه مرزی مشترک را پس از 27 سال بازگشایی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های سعودی سه‌شنبه 15 اوت اعلام کردند که سعودی و عراق، بر سر بازگشایی گذرگاه مرزی «عرعر» به منظور باز کردن راه در برابر رفت و آمد تجاری، به توافق رسیدند. این گذرگاه از سال 1990 پس از قطع روابط میان ریاض و بغداد در پی حمله عراق به کویت، بسته شد.

شبکه خبری العربیه و روزنامه مکه نوشتند مسئولان سعودی و عراقی روز دوشنبه از این گذرگاه که سالی یک برای برای رفت و آمد حاجیان باز می‌شد، بازدید کردند.

از سویی صهیب الراوی استاندار الانبار عراق به خبرگزاری رویترز گفت که کارمندانش خود را برای برگزاری مراسم بازگشاتیی گذرگاه، آماده می‌کنند. او افزود دولت عراق نیروهای امنیتی را برای محافظت از جاده صحرایی منتهی به گذرگاه عرعر، مستقر کردند.

او افزود که بازگشایی گذرگاه «گامی مهم» و «آغازی برای همکاری بزرگ در آینده میان سعودی و عراق» است.

گذرگاه مرزی عرعر
گذرگاه مرزی عرعر

این اقدام پس از مصوبه شورای وزیران سعودی برای تشکیل کمیسیون تجاری مشترک با عراق صورت می‌گیرد.

ماه گذشته مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق به جده سفر و با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد. دفتر صدر در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار بر سر کمک ده میلیون دلاری سعودی به دولت عراق توافق شد. این بیانیه افزود سعودی در حال تحقیق درباره سرمایه‌گذاری احتمالی در جنوب عراق است.

بازگشایی گذرگاه مرزی عرعر یکی از مسائلی بود که بنا بر بیانیه دفتر صدر، در مذاکرات دو جانبه قرار داشت.

تلاش‌ها برای بهبود روابط میان ریاض و بغداد از سال 2015 در جریان است. آن هنگام سعودی اقدام به بازگشایی سفارت خود در عراق کرد.

فوریه گذشته عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی به بغداد سفر کرد. دو کشور ژوئیه گذشته اعلامکردند شورای برای هماهنگی و توسعه روابط دوجانبه، تشکیل خواهند داد.