.
.
.

امارات: قطر برای سیاسی کردن حج تلاش می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه سعودی، دوشنبه 15 اوت گفت که قطر، چند جبهه علیه سعودی باز کرده و سعی می‌کند حج را سیاسی کند.

قرقاش در پستی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «موضع قطر متکبرانه است.. امارت را به مدیریت حمله علیه خود متهم می‌کند و چند جبهه علیه سعودی می‌گشاید.. به خطر انداختن امنیت بحرین و مصر را حق خود می‌داند.. این منطق بی منطقی است».

قرقاش در توئیت دیگری نوشت: «قطر در اقدام‌های مایوسانه خود، پل‌هایش را با محیط خود می‌سوازند و با وجود تمام سر و صدایی که برپا می‌کند، در کمال نا امیدی، تمام برگ‌هایش را از میان می‌برد با این امید که مداخله خارجی، باعث میانجی‌گری شود.. این ندانم کاری است که امیدها را برای کوتاه شدن بحران از میان می‌برد».

وزیر مشاور در امور خارجه امارات نوشت: «اگر امارات کشور تحریک کننده است، پس چرا حج را سیاسی می‌کنند؟ پوشش خبیثانه حوادث العوامیه برای چیست؟ چرخش ننگین در پرونده یمن از چه رو است؟ موضعی آکنده از ندانم کاری و به دور از منطق».

قرقاش ادامه داد: «شعارهای حاکمیت که از ابتدای بحران، به صورت جعلی سر داده می‌شود، در اثر عقب نشینی سریع از تمام چهره‌هایش، ویرانه‌های پوشالی یافته. بسیار امیدوار بودم که مدیریت عاقلانه‌تری برای بحران در دوحه وجود داشته باشد».

وزیر اماراتی سلسله توئیت‌های خود را این‌گونه پایان داد: «برای خروج از این دالان تو در تو و این تونل تاریک، دوحه یک فرصت دارد و آن بازگشت به منطق و واقعیت در چارچوب مذاکره بر سر خواسته‌های 13 گانه و اقرار به این‌که راه حل در ریاض است، قرار می‌گیرد».
ژوئن گذشته 7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.