.
.
.

پنج نظامی آمریکایی در شمال عراق کشته و 5 تن دیگر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش آمریکا یکشنبه 13 اوت از کشته شدن دو تن از نیروهایش و زخمی شدن 5 تن دیگر در عمالیاتی نظامی در عراق خبر داد که گروه داعش، با صدور بیانیه‌ای، مسئولیت این رویداد را بر عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش آمریکا در بیانیه خود آورده که تحقیقات اولیه نشان می‌دهد، نیروهایش در اثر درگیری با دشمن کشته نشده‌اند. این بیانیه افزوده که تحقیقات درباره ان ماجرا ادامه دارد.

نظامیان کشته شده آمریکایی عضو ائتلاف بین‌الملل به رهبری ایالات متحده بودند که برای نبرد علیه داعش تشکیل شده است.

ژنرال استیون تاونسند بلندپایه‌ترین فرمانده نظامی آمریکایی در عراق در این باره گفته است: «تمام ائتلافی که علیه داعش در حال نبرد است، تسلیت گرم خود را تقدیم خانواده و دوستان آن قهرمانان می‌کند».

گروه داعش با انتشار بیانیه‌ای که در سایت‌های اینترنتی منتشر شده، اعلام کرد که نیروهایش، چند موشک گراد به سمت نیروهای آمریکایی که در شرق شهر تلعفر مستقر هستند، شلیک کردند.

این حادثه پس از آن روی داد که برخی رسانه‌ها، گزارش‌هایی مبنی بر آغاز برپایی یک پایگاه نظامی آمریکایی در غرب موصل منتشر کرده‌اند که هدف از آن، نظارت بر مرزهای عراق-سوریه و بستن راه در برابر حضورنیروهای سپاه پاسداران ایران و شبه‌نظامیان وابسته به تهران در این منطقه، عنوان شده است.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط نوشته که این پایگاه آمریکایی در استان نینوا در نزدیکی روستای کهریز از توافق بخش زمار در غرب رود دجله واقع است. هماهنگی میان نیروهای عراقی و آمریکایی در عملیات آزاد سازی بخش تلعفر، منطقه المحلبیه و صحرای غربی موصل، از دیگر وظایف این پایگاه است.

ما فرماندهی مشترک ارتش عراق، برپایی هرگونه پایگاه آمریکایی در بخش تلعفر را تکذیب و تاکید کرد آماده سازی‌ها برای آغاز عملیات آزاد سازی تلعفر از تصرف داعش پس از محاصره کامل آن؛ در جریان است.

یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک در سخنانی که آن را روزنامه الحیات منتشر کرده، گفته است: «نیروهای ارتش و حشد الشعبی، موفق به محاصره بخش تلعفر از همه طرف‌ها شده تا زمینه را برای حمله بخش و آزادسازی آن از تصرف داعش، آماده کنند».