.
.
.

محقق سازمان ملل: دلایل کافی برای محکومیت اسد به ارتکاب جنایات جنگی در دست داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کارلا دل پونته، عضو کمیته تحقیقات وابسته به سازمان ملل متحد، روز یکشنبه 13 اوت 2017 در مصاحبه‌ای گفته است که شواهد و دلایل کافی برای محکوم شدن بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به ارتکاب جنایات ضد بشری وجود دارد.

کمیته تحقیقات وابسته به سازمان ملل متحد از چند سال پیش به شواهد و مدارک لازم که بیانگر ارتکاب جنایت جنگی توسط بشار اسد در سوریه است، می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز این عضو برجسته و با تجربه کمیته سازمان ملل متحد که پیشتر به پرونده‌های حقوقی در باره ارتکاب جنایات جنگی در رواندا و یوگسلاوی سابق، کار کرده بود، هفته گذشته اعلام کرد، در اعتراض به عملکرد شورای امنیت سازمان ملل می‌خواهد از وظیفه خود استعفا دهد .

پونته گفت:« بی‌مسئولیتی شورای امنیت وعدم جدیت این نهاد بین‌المللی درباره پیگیری نتایج تحقیقات این کمیته از طریق تشکیل یک دادگاه ویژه برای محاکمه کسانی که به ارتکاب جنایات جنگی در سوریه متهم‌اند، باعث ناامیدی وی از شورای امنیت و دلیل اصلی تصمیم وی برای کناره گیری از عضویت در کمیته تحقیقات سازمان ملل است».

خانم کارلا دل پونته، محقق با سابقه سازمان ملل متحد اما نگفت که چه وقت وظیفه خود را ترک خواهد کرد.

او در پاسخ به سوال روزنامه سویسی "زونتاگ تسای تونگ» که آیا شواهد کافی برای محکوم کردن اسد به ارتکاب جنایات جنگی وجود دارد؟ گفت:« مسلما بله من مطمئن هستم به همین دلیل مسئله ناامید کننده است چرا که اسد از مرحله ارتکاب جنایات جنگی هم عبور کرده همه کارهای مقدماتی مانند تحقیق جمع کردن شواهد و ادله تکمیل شده است. با این وجود، هیچ گامی برای دادخواهی یا برگزاری دادگاه از سوی شورای امنیت تاکنون برداشته نشده است».

خانم دل پونته، که قبلا به عنوان دادستان در سوئیس خدمت کرده است، در سپتامبر سال 2012 به کمیته سه جانبه سازمان ملل متحد به منظور بررسی موضوع ارتکاب جنایات جنگی در سوریه ملحق شد.این کمیته با تحیقات میدانی و با استناد به شواهد و دلایل زنده از جمله بمبارانهای شیمیایی و هدف قرار دادن مردم با بمب‌های بشکه‌ای آتش زا که در آن کشتار دسته‌جمعی صورت می گیرد، جنایات نسل کشی ایزدی‎ها در عراق و روش های محاصره و گرسنه نگه داشتن مناطق توسط اسد و بمباران کاروان‌های کمک رسانی را ثبت کرده است.

کمیته تحقیقات سازمان ملل متحد در ماه اوت 2011 تاسیس شد. این کمیته همواره از در گزارش‌های از موارد نقض حقوق بشر و بی احترامی به قوانین بین المللی از سوی رژیم اسد، خبر داده است. فریادهای این کمیته تاکنون گوش شنوایی نه از رژیم اسد و از جامعه بین المللی نداشته است.

خانم دل پونته می‌گوید:« به نظر من ما همه کارهای کارهای تحقیقاتی، نتایج و شواهد را به شورای امنیت داده‌ایم اما به احتمال زیاد به دلیل کارشکنی روس و تهدید به استفاده از حق وتو مسئله دادخواهی به تاخیر افتاده است».

دولت سوریه گزارش مستند کمیته تحقیقات سازمان ملل برای بررسی پرونده جنایات جنگی توسط نیروهای اسد را رد می کند.