.
.
.

خبرهایی از برپایی پایگاه نظامی آمریکایی در غرب موصل.. بغداد تکذیب می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی رسانه‌ها، گزارش‌هایی مبنی بر آغاز برپایی یک پایگاه نظامی آمریکایی در غرب موصل منتشر کرده‌اند که هدف از آن، نظارت بر مرزهای عراق-سوریه و بستن راه در برابر حضورنیروهای سپاه پاسداران ایران و شبه‌نظامیان وابسته به تهران در این منطقه، عنوان شده است.

در ماه‌های اخیر، نیروهای سپاه و شبه‌نظامیان همراهشان، با حضور در این مناطق مرزی، در مسیر اجرای پروژه ایجاد جاده زمینی تهران-دمشق که از موصل عبور می‌کند، گام برداشتند.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط نوشته که این پایگاه آمریکایی در استان نینوا در نزدیکی روستای کهریز از توافق بخش زمار در غرب رود دجله واقع است. هماهنگی میان نیروهای عراقی و آمریکایی در عملیات آزاد سازی بخش تلعفر، منطقه المحلبیه و صحرای غربی موصل، از دیگر وظایف این پایگاه است.

از سویی عشایر عرب استان نینوا، از حضور نیروهای آمریکایی در این استان استقبال کرده و آن را «عاملی برای توقف تعرض‌های شبه‌نظامیان پشتیبانی شده از سوی ایرانی به فرزدانشان» دانستند.

از سویی هاشمی البریفکانی نایب رئیس کمیسوین امنیت و دفاع در شورای اداری استان نینوا گفت که اقدام آمریکا، باعث قطع دست سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان وابسته به آن خواهد شد که از چند ماه پیش، در مناطق مرزی میان عراق و سوریه، نفوذ کرده‌اند. او از حضور گسترده شبه‌نظامیان وابسته به ایران در منطقه زیر نظارت قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس سخن گفت.

اما فرماندهی مشترک ارتش عراق، برپایی هرگونه پایگاه آمریکایی در بخش تلعفر را تکذیب و تاکید کرد آماده سازی‌ها برای آغاز عملیات آزاد سازی تلعفر از تصرف داعش پس از محاصره کامل آن؛ در جریان است.

یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک در سخنانی که آن را روزنامه الحیات منتشر کرده، گفته است: «نیروهای ارتش و حشد الشعبی، موفق به محاصره بخش تلعفر از همه طرف‌ها شده تا زمینه را برای حمله بخش و آزادسازی آن از تصرف داعش، آماده کنند».

او ادامه داد: «محاصره پس از قطع خطوط امدادی از خاک سوریه به سمت عراق صورت گرفت. رسول همچنین در مصاحبه با چند رسانه گفت: «هیچ پایگاه نظامی آمریکایی در بخش تلعفر وجود ندارد». او افزود: «مشارکت نیروهای ائتلاف بین‌الملل از طریق ارائه مشاوره، پشتیبانی هوایی، تبادل گزارش‌های اطلاعاتی و تصویری و حملات هوایی صورت می‌گیرد. مشارکت ائتلاف بین‌الملل در عملیات تلعفر همچون مشارکتش در عملیات موصل صورت می‌گیرد».