.
.
.

امارات: قطر باید نگرانی همسایگانش در رابطه با بی‌ثبات کردن منطقه را برطرف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش، وزیر مشاور دولت امارات متحده عربی در امور خارجه، روز شنبه 13 اوت 2017 در حاشیه سفر دو روزه خود به هند در مصاحبه با خبرگزاری‌ها و رسانه‌های هندی گفته است، بهترین راه خروج دولت قطر از بحران کنونی، تعامل جدی و روشن با کشورهای عربی و برطرف کردن نگرانی‌های همسایگانش نسبت به سیاست‌های که باعث بی‌ثباتی منطقه شده است.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات، در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در باره درخواست کشورهای عربی از قطر برای بستن کانال تلویزیونی «الجزیره»، گفت: «برنامه‌های کانال تلویزیونی الجزیزه عربی، عبارت از یک ابزار تبلیغاتی برای گروه اخوان المسلمین است و در نهایت صلح و آرامش منطقه را تهدید می‌کند».

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات، انور قرقاش طی سفر خود به نیودهلی به مقامات هند اطمینان داد که تحولات جاری در منطقه خلیج هیچ گونه عواقب بدی بر شهروندان هندی مقیم کشورهای عربی خلیج یا بر منافع اقتصادی جمهوری هند در پی نخواهد داشت.

وی تاکید کرد: «چهار کشور پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و جمهوری عربی مصر بر اساس پایبندیشان به اصول و ارزشهای همکاری بین کشورها، هرگز خواهان افزایش بحران در منطقه نیستند».

قرقراش افزود: «با اینکه خطر گفتمان افراطگرایی از سوی قطر یک تهدید جدی برای کشورهای عربی است، اما دولت‌های بزرگ عربی هرگز تلاش نکردند که کشور کوچکی را زیر سلطه خود درآورند».

وی گفت قطر کشور کوچکی با ثروت زیاد است. این کشور ثروت زیاد خود را برای حمایت از تروریسم به کار گرفته است. بنابرین برخلاف تصور برخی اختلاف میان 5 کشور عربی نیست اختلاف بر سر حمایت قطر از تروریسم است.

وزیر مشاور در امور خارجی امارات گفت:«قطر حامی تروریسم است به این دلیل که بیشتر رهبران متهم به اعمال تروریست که نام آن‌ها در فهرست سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا آمده است، اکنون در قطر هستند».

وی افزود: «تروریسم به یک پدیده جهانی تبدیل شده به طوری که امروز نمی توانم بگویم این شهر در هند، ایالات متحده، اروپا یا هر جای دیگری از تهدیدات تروریسم بین المللی در امان است».

قرقاش اظار داشت :«ما با این دیدگاه با افراط گرایی یا تروریسم ملایم می توانیم کنار بیاییم و با آن همزیستی داشته باشیم، موافق نیستیم در نتیجه باید برای حذف هر گونه جنبه غیر واضح که دارای گرایش به تروریسم و افراط گرایی است اقدام کنیم».

وزیر اماراتی تاکید کرد که شورای همکاری خلیج جایگاه و ارزش بزرگ خود را به اثبات رسانده است ما ترجیح می دهیم که قطر با تغییر سیاست خود همچنان عضو شورای همکاری خلیج بماند.