.
.
.

هزاران نفر در لبیک به ندای مقتدا صدر به خیابان‌های بغداد آمدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی دعوت مقتدا صدر از مردم عراق برای حضور در "تظاهرات میلیونی" بر علیه فساد در عراق، هزاران نفر از شهروندان بغداد و دیگر استان‌های عراق در لبیک به ندای این روحانی عالی‌رتبه شیعی به خیابان‌ها آمدند.

مقتدا صدر روز جمعه 4 آگوست 2017 در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به هزاران نفری که در این تظاهرات شرکت کرده بودند گفت که تسلیحات عراق باید تنها در اختیار ارتش این کشور باشد. او خواستار ادغام گروه‌های شبه‌نظامی در ارتش این کشور شد.

رهبر جریان صدری همچنین به دلیل ضعف‌های ساختاری، کمبود امکانات دولتی و دخالت گروه‌های سیاسی مختلف در روند انتخابات، خواستار نظارت سازمان ملل بر انتخابات در عراق شد.

مقتدا صدر پیش از این با دعوت از مردم عراق به حضور در تظاهراتی که آن را "تظاهرات میلیونی" خواند خواستار اعتراض به قانون انتخابات مجالس استانی شد. او در ماه فوریه نیز هواداران خود را به خیابان‌های عراق کشاند و خواستار تغییر هیات اجرایی و قانون انتخابات در عراق شد. جریان صدری اعتقاد دارد قانون فعلی را گروه‌های قدرتمند سیاسی تحمیل کرد تا استمرار سلطه خود را تضمین کرده و مانع تغییر و اصلاحات در عراق شوند.

او همچنین پیش از این بارها خواستار آن شده بود که تسلیحات موجود در عراق تنها در اختیار ارتش این کشور قرار گیرد. او از حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق خواست که اجازه ندهد هیچ گروه غیرنظامی با امنیت مناطقی که از داعش بازپس گرفته شده‌، بازی کنند.

مقتدا صدر اواسط ماه ژوئیه 2017 خواستار محاکمه کسانی شد که در سقوط موصل به دست داعش نقش داشته‌اند. او همچنین درباره تلاش برخی احزاب و گروه‌ها برای ثبت پیروزی عملیات آزادسازی موصل از دست داعش هشدار دارد.