.
.
.

فرمانده ارتش ملی لیبی دستور برخورد با ناو‌های جنگی ایتالیایی را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی، شامگاه چهارشنبه، 2 اگوست 2017 دستور برخورد با ناوهای بیگانه در آب‌های منطقه‌ای لیبی به ویژه ناوهایی که به درخواست فایز السراج از ایتالیا عازم لیبی هستند را صادر کرد.

در بیانیه فرمانده ارتش ملی لیبی، کشتی‌های تجاری ایتالیایی از این فرملن نظامی مستثنی هستند و با داشتن مجوز تجاری برای ورود می توانند وارد آب‌های منطقه‌ای لیبی شوند.

به گزارش تلویزیون العربیه، دستور ژنرال خلیفه حفتر پس از آن صادر شد که سخنگوی نیروی دریایی حکومت «وفاق ملی» به ریاست فایز السراج از ایتالیا خواسته بود، برای مبارزه با گروه‌های«قاچاق انسان» ناوهای جنگی خود را به آب‌های لیبی اعزام کند.

پس از اعلام سخنگوی دولت وفاق ملی در باره اعزام ناو «كوماندانتی بروزينی» ایتالیا به سوی طرابلس، ژنرال حفتر و شماری از احزاب، فعالان سیاسی ، حقوقدانان و نیروهای مستقل سیاسی در لیبی با مخالفت شدید اعلام کردند کرد:« اعزام ناو نظامی یا مأموریت نظامی ایتالیا نوعی مداخله نظامی در امور لیبی و نقض آشکار حاکمیت ملی این کشور تلقی می شود».

در این ماموریت تعدادی از کارشناسان فنی در امور مختلف نظامی برای همکاری با گارد ساحلی لیبی اعزام شده‌اند. این ناو دریایی برای مبارزه با قاچاقچیان دریایی عازم لیبی شده است.

پارلمان ایتالیا روز گذشته طرح مأموریت نظامی نیروی دریایی این کشور را در لیبی تصویب کرد و پس از آن، ناو «كوماندانتی بروزينی» متعلق به نیروی دریایی ایتالیا به سوی طرابلس حرکت کرد.

وزیران امور خارجه و دفاع ایتالیا روز سه‌شنبه اعلام کرده بودند که ماموریت جدید دریایی این کشور در آب های لیبی برای مقابله با «قاچاقچیان انسان»، هیچ آسیبی به حاکمیت ملی این کشور وارد نمی کند.

روبرتا پیننوتی، وزیر دفاع ایتالیا اظهار داشت:« با ماموریت جدید دریایی ایتالیا در آب‌های لیبی، هیچ آسیبی به حاکمیت این کشور وارد نمی شود، چرا که هدف ما تقویت آن لیبی است. السراج نخست وزیر لیبی روز 23 ژوئیه در نامه‌ای از ما درخواست حمایت فنی و دریایی برای مقابله با قاچاقچیان انسان، کرد و دولت ایتالیا با این ماموریت جدید دریایی، حمایت لجستیکی و عملیاتی از واحدهای دریایی لیبی را از طریق فعالیت‌های مشترک و هماهنگ، تضمین می کند».