.
.
.

آمریکا ضمن درک نگرانی‌های لبنان خواستار مقابله با حزب الله است

ترامپ در دیدار با نخست وزیر لبنان حزب‌الله را تهدیدی برای کل منطقه خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملاقات سعد حریری نخست‌وزیر لبنان با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور در واشینگتن به پایان رسید. این ملاقات با توجه به موقعیت لبنان در همسایگی با بحرانی‌ترین کشور منطقه خاورمیانه یعنی سوریه و همرز بودن با اسرائیل، بسیار با اهمیت تلقی می‌شود. نتیجه این ملاقات و دستاوردهای آن هنوز برای لبنانی‌ها روشن نیست و مساله‌ای که در این ملاقات مایه شگفتی برای اغلب لبنانی شد، این است که برغم اهمیت لبنان در شرایط کنونی، هیچ بیانیه‌ای رسمی در مورد محتوای مذاکرات، دستاوردهای سفر حریری و یا مسائل مشترک مورد نظر دو کشور در باره امور منطقه‌ای از سوی دفتر نخست‌وزیری لبنان صادر نشد.

العربیه طی روزهای گذشته تلاش کرد تا از طریق تماس با سه تن از شخصیت‌های سیاسی دولتی و غیر دولتی لبنان، اطلاعاتی در باره محورهای گفتگوی ملاقات ترامپ و حریری، نتایج و دستاوردهای این سفر برای لبنانی‌ها گزارشی تهیه کند.

ائتلاف‌های منطقه‌ای علیه رژیم ایران

به نظر می‌رسد که تنظیم و برنامه ریزی سفر سعد حریری نخست وزیر لبنان از ماه‌ها پیش در چارچوب توافق‌های ایالات متحده و پادشاهی سعودی برای گسترش خطوط ارتباط با شخصیت‌های سیاسی جهان عرب به ویژه کسانی که در موقعیت‌های رسمی هستند، صورت گرفته است این ارتباط‌ها با هدف نشر اندیشه‌ها و حمایت از ترویج گفتمان اعتدال‌گرایی و مقابله با افراط‌گری، تروریسم و نفوذ رژیم ایران در منطقه خاورمیانه برقرار می‌شود.

آمریکا معتقد سفر سعد حریری با بهترین روش صورت گرفت مقامات آمریکا به گرمی از نخست وزیر لبنان استقبال کردند و رئيس جمهور آمریکا یک جلسه خصوصی با حریری داشت.نخست وزیر لبنان پس از آن با هیئت بلند پایه دیگری در واشینگتن ملاقات کرد و برای اولین بار در چند سال اخیر شاهد یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک بین رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر دولت لبنان بودیم.

آمریکا: قاتل پدر سعد حریری حزب الله لبنان است

این ملاقات با وجود اینکه آمریکا می‌داند که قانل پدر سعد حریری حزب الله است اما از نخست وزیر لبنان نخواست که سخنانی آتشین علیه حزب الله یا ایران بیان کند و این بسیار مهم به نظر می‌رسد حتی زمانی که العربیه از آمریکایی‌ها در باره پرونده قتل رفیق حریری پرسید آمریکایی‌ها گفتند که آنها از مواضع نخست وزیر لبنان در این خصوص آگاهند و می‌دانند که حزب الله قاتل پدر سعد حریری است.

آمریکا و کنگره این کشور پس از این دیدار دو گام مهم را برای حمایت از لبنان برداشتند. اولین گام را وزارت خارجه آمریکا برداشت و اعلام کرد، واشینگتن مبلغ 140 میلیون دلار به عنوان کمک مالی برای جبران هزینه مالی سنگینی که لبنان در پناه دادن به سوری‌ها متحمل شده، خواهد پرداخت. گام دوم را شماری از اعضای کنگره آمریکا برداشتند این نمایندگان پیش نویس قانونی را برای تصویب به گنگره ارائه دادند که در پی آن حزب الله لبنان تحت فشار تحریم‌های بیشتری از سوی آمریکا قرار خواهد گرفت.

تصمیم کنگره آمریکا قبل از سفر حریری به واشنگتن گرفته شد بنابرین حزب الله لبنان و حامیان آن نباید اینگونه بپندارند که سفر حریری به طور مستقیم یا غیر مستقیم در این تحریم‌ها نقش موثری داشته است.

نیاز لبنان به آمریکا

سعد حریری و هیأت همراه در این سفر برای رسیدگی به سه موضوع کلیدی تلاش کردند یکی ادامه حمایت‌های ایالات متحده از لبنان به ویژه ارتش این کشور، کمک‌ها به لبنان برای میزبانی از پناهندگان سوری و سوم تلاش برای جذب سرمایه گذاران آمریکایی جهت مشارکت در سرمایه گذاری‌های و فعالیت‌های اقتصادی در لبنان.

حریری و هیئت همراه خود موفق شدند که در باره آنچه آنها فکر می‌کنند مقامات آمریکایی را متقاعد کنند. از سوی دیگر آمریکایی‌ها بر این باورند معتقدند که حضور نخست وزیر لبنان در واشینگتن باعث شد تا لبنانی‌ها به آنچه که نیاز داشتنه‌اند دسترسی پیدا کنند.

اما برای بسیاری از لبنانی ها حریری به طور رسمی در ارائه دستاوردهای خود شکست خورده است به خصوص در رابطه با فایل کمک‌های مالی به ارتش لبنان. اداره دونالد ترامپ تصمیم گرفته که هزینه برنامه‌های کمک ایالات متحده به کشورهای جهان از جمله لبنان را کاهش دهد. در رابطه با کمک‌های آمریکا به پناهندگان سوری پیام هیئت لبنانی واضح و روشن بود. پناهندگان سوری هزینه سنگینی بر دوش لبنان به شمار می روند و این کشور از این به بعد قادر نخواهد بود سنگینی را به تنهایی به دوش بکشد. از نظر لبنانی‌ها جامعه بین المللی در این زمینه باید به وظیفه خود عمل کند.

هیئت لبنانی‌ می گوید،برخی آمار نشان می‌دهد که هزینه سالیانه هر پناهنده‌ سوری در اروپا و آمریکا 50 هزار دلار در سال است. اگر جامعه بین المللی تنها 20 هزار دلار برای هر پناهنده‌ای به لبنان پرداخت کند، این کشور قادر خواهد بود که برای آنها مسکن، آموزش و فرصت کار تهیه کند.

حریری درباره تاثیر بحران سوریه بر کشورش گفت:« لبنان میزبان 1.5 میلیون آواره سوری است».

اما در رابطه با جذب حمایت مالی آمریکا و تشویق شرکت‌های بزرگ این کشور برای سرمایه گذاری در لبنان که جز محورهای سفر حریری بود. چیز ملموسی مشاهده نشد. حریری برای پیگیری این محور با مدیران صندوق بین المللی پول و شرکت های بزرگ آمریکایی ملاقات کرد و پیشنهادات لبنان را مطرح کرد.

معضل حزب الله برای دولت لبنان

بزرگترین نگرانی لبنانی‌ها معضل وجود حزب الله مسلح در لبنان و چگونگی برخورد آمریکا با این معضل در آینده است هدف اداره ترامپ اکنون مقابله با ایران و حزب الله است لبنانی‌ها نمی‌خواهند که حزب الله باعث شود که امور از دست آنها خارج شود. نخست وزیر لبنان و هیأت همراه خود در طول سفرشان به ایالات متحده بارها تاکید کردند که :«مشکل حزب الله یک مشکل منطقه‌ای و بین المللی است و باید بر این اساس با این حزب برخورد کرد».

دومین نگرانی لبنانی‌ها که هیئت همراه حریری طی دیدارهای خود با آمریکایی‌ها بر آن پافشاری می‌کردند، جدا کردن سرنوشت حزب الله از سرنوشت بانک مرکزی لبنان است. خیلی از آمریکایی‌ها معتقدند که بانک‌های لبنان در روند عملیات پولشویی حزب الله شریک هستند. به نظر می‌رسد که هیئت لبنانی توانستند آمریکایی‌ها را قانع کند که تکلیف اموال حزب الله لبنان باید از سرنوشت سیستم بانکی لبنان جدا باشد اما با این حال آمریکایی‌ها هشدار دادند که هر موسسه مالی یا اقتصادی که با حزب الله لبنان همکاری کند، شامل تحریم‌های واشینگتن خواهد شد.

آمریکایی‌ها برای حریری وهیئت همراه وی تاکید کردند، آنها خواهان الحاق ضرر با زیان به اقتصاد یا سیستم بانکی لبنان نیستند بلکه خواستار مقابله با حزب الله لبنان هستند.

آمریکا و نقش این کشور در آینده

دولت آمریکا با مدیریت دونالد ترامپ ثابت کرد که برخلاف تصور بسیاری از تحلیل گران دست به اقدام متهورانه نخواهد زد بلکه آرام و محتاط تر از حد انتظار، گام‌های خود را بر می‌دارد شاید آمریکا به این زودی‌ها گزینه استفاده از زور علیه حزب الله لبنان یا ایران را در نظر نگیرد اما بدون شک از تلاش برای ایجاد توازن منطقه‌ای و تحقق اهداف این کشور در آینده منطقه عقب نشینی نخواهد کرد.

اهداف مشترک علنی دو کشور

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سعد حریری گفت:«از تلاش‌های لبنان برای حفاظت از مرزهای خود و جلوگیری از پا گرفتن داعش و گروه‌های شبه‌نظامی در داخل این کشور قدردانی می‌کنم.»

وی ضمن تاکید بر ادامه حمایت واشنگتن از لبنان، گفت:«کمک‌های آمریکا می‌تواند به حصول اطمینان از این امر کمک کند که ارتش لبنان تنها مدافع نیازهای این کشور است».

مبارزه مشترک با تروریسم

ترامپ و حریری در این کنفرانس مطبوعاتی نسبت به اتحاد و انسجام در مبارزه با «داعش» متعهد شدند.

ترامپ همچنین گفت:«ارتش لبنان به خاطر دفاع از مرزهای خود در مقابل داعش و جبهه النصره می جنگد. ما همیشه آماده کمک به ارتش لبنان در جنگ علیه تروریسم هستیم».

رئیس‌جمهوری آمریکا اما تاکید کرد که حزب‌الله لبنان تهدیدی برای این کشور و تمام خاورمیانه است.

وی افزود:« حزب‌الله لبنان موجب وخامت بحران انسانی در سوریه است».

وی افزود:«حزب‌الله با حمایت ایران، تراژدی انسانی در لبنان را وخامت می‌بخشد».

نخست‌وزیر لبنان نیز گفت:« به همکاری‌ها با دولت آمریکا درخصوص تحریم‌ها در نظر گرفته برای فعالیت غیر قانونی بانک‌های لبنانی با حزب‌الله ادامه می‌دهیم.

حریری افزود:«با ترامپ درباره امنیت و اقتصاد لبنان و مبارزه مشترک علیه تروریسم صحبت کردم.»