فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کویت استفاده ایران از آب‌های منطقه‌ایش برای انتقال اسلحه به حوثی‌ها را تکذیب کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه کویت، گزارش خبرگزاری رویترز درباره استفاده ایران از آب‌های منطقه‌ای کویت برای ارسال اسلحه و مستشار نظامی به خوثی‌ها در یمن را تکذیب کرد.

  به گزارش خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، این مقام مسئول چهارشنبه 2 اوت گفت که آب‌های منطقه‌ای کویت، به صورت 24 ساعته، زیر نظر کامل نیروی دریایی کویت و اداره کل گارد ساحلی قرار دارد و هیچ فعالیت مشکوک دریایی در این منطقه، رصد نشده است.

  این مقام مسئول از رسانه‌ها خواست از دقت اخبار خود اطمینان حاصل شده و چنین گزارش‌های «اشتباهی» منتشر نکنند.

  خبرگزاری رویترز سه‌شنبه 1 اوت به نقل از «منابع آگاه» گزارش داده بود که سپاه پاسداران ایران راه‌های جدیدی در خلیج را برای ارسال پنهانی اسلحه برای حوثی‌ها در یمن، مورد استفاده قرار می‌دهد.

  بنا بر این گزارش، ایران اسلحه و مشاوران نظامی را با کشتی مستقیما به یمن یا از طریق سومالی برای حوثی‌ها می‌فرستاد که این راه با خطر مواجه با کشتی‌های جنگی بین‌المللی که در آب‌های خلیج عمان و دریای عرب گشت می‌زنند، روبرو بود.

  این گزارش می‌افزاید منابع غربی و ایرانی می‌گویند که از 6 ماه پیش به این سو، سپاه پاسداران از آب‌های خلیج میان کویت و ایران برای ارسال اسلحه برای حوثی‌ها استفاده می‌کند.

  این منابع گفتند کشتی‌های ایرانی در آب‌های خلیج، که کمتر مورد بازرسی قرار می‌گیرد، محموله‌های قاچاق را به قایق‌های کوچکتر منتقل می‌کنند. این بارگیری مجدد در آب‌ های ساحلی کویت و در نزدیکی خطوط بین‌المللی دریانوردی صورت می‌گیرد.

  یک مقام ارشد ایرانی در این باره گفت: «از طریق آب‌های کویت قطعات موشک، سکوهای پرتاب و مواد مخدر به یمن قاچاق می‌شود. از این راه برای قاچاق ارز هم استفاده می‌شود».

  این مقام افزود: «آنچه که در 6 ماه گذشته بیشتر قاچاق می‌شود، قطعات موشک است که در خود یمن قابل تولید نیست. پول نقد و مواد مخدر هم برای تامین مالی فعالیت‌ حوثی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد».

  یمن 2 سال است که درگیر جنگ داخلی است که حوثی‌ها علیه دولت عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن، به راه انداخته‌اند. در این جنگ بیش از 10 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و 300 هزار نفر به بیماری وبا مبتلا هستند و کشور در آستانه قحطی قرار دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران