فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ادامه تبادل اسرا میان حزب الله لبنان و النصره در عرسال

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع خبری روز دوشنبه 31 ژوئیه 2017 از ادامه تبادل اسرا میان حزب الله لبنان و گروه النصره در منطقه بلندی‌های عرسال واقع در مرزهای سوریه و لبنان، خبر دادند.

  حزب الله لبنان با جبهه النصره توافق کردند که شبه نظامیان النصره به همراه خانواده‌هایشان منطقه عرسال را ترک کنند و در مقابل جبهه النصره اسرای حزب الله لبنان را آزاد کند.

  منابع مطلع از منطقه عرسال به العربیه خبر دادند که قرار است دوشنبه یک اسیر از شبه‌نظامیان حزب الله لبنا در مقابل خروج «امن» مجموعه‌ای از افراد مسلح گروه النصره از عرسال، آزاد ‌شود. همچنین توافق شده غیر نظامیان ساکن منطقه عرسال، هر کس مایل باشد به همراه افراد النصره به مناطق دیگر تحت کنترل مخالفان منتقل شود و هرکس هم بخواه، آزادانه به مناطق دیگر برود.

  طبق این گزارش شمار افراد مسلح و غیر نظامیانی که مایلند از منطقه «جرود عرسال» خارج شوند، به 10 هزار نفر می‌سد.

  پیشتر جبهه النصره یک فهرست از نام افرادی که مایل به خروج از عرسال هستند را به مسئولان امنیتی لبنان داده بود. این فهرست شامل 7800 نفر می‌شد.

  گروه مسلح دیگری موسوم به «سرایا اهل الشام» نیز فهرستی به سازمان ملل و مقامات امنیتی لبنان داده که در آن نام 3000 نفر درج شده است. همه این افراد به مناطق استان ادلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، می‌روند.

  این تعداد افراد مسلح و غیرنظامیان همراه آن‌ها، به روستاهای القلمون و ادلب منتقل خواهند شد.

  گفتنی است توافقی که حزب الله لبنان با گروه النصره امضا کرده، تاكنون براى بسیاری از لبنانى‌ها روشن نیست و مشخص نشده که در آن چه مسائلی گنجانده شده است. حزب الله لبنان 10 روز پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد که در تمام جبهه‌های بلندی‌های عرسال، اقدام به آتش‌بس یک جانبه کرده است. این حزب 19 ژوئیه اعلام کرده بود که حمله گسترده‌ای علیه گروه‌های مسلح سوری مانند النصره در منطقه عرسال آغاز کرده است.

  یکشنبه رسانه‌های نزدیک به حزب الله لبنان از توافق میان شبه نظامیان این حزب با جبهه النصره وابسته به القاعده در منطقه عرسال لبنان برای آتش‌بس و تبادل جنازه‌های قربانیان یکدیگر، خبر دادند.

  توافق برای آتش‌بس روز پنجشنبه عملی شد. قرار شد که پس از تبادل جنازه‌های یکدیگر، شبه نظامیان النصره، عرسال را ترک و به شمال سوریه منتقل شوند. در این توافق مقرر شد که در قبال انتقال «امن» گروه مسلح النصره از عرسال، این گروه اسرای حزب الله لبنان را آزاد کند.

  توافق میان شبه نظامیان حزب الله لبنان با جبهه «النصره» برای برقرار آتش‌بس در منطقه «عرسال» روز پنجشنبه 27 ژوئیه انجام گرفت.

  طبق منابع حزب الله لبنان، در توافق میان شبه نظامیان این حزب و النصره، مقرر شد که افراد مسلح وابسته به «جبهه النصره» از بلندی‌های عرسال خارج شده و به ادلب در شمال سوریه منتقل شوند. درعوض این گروه متعهد شد که سه تن از افراد وابسته به حزب الله لبنان را که در سال 2016 در منطقه «تل العیس» به اسارت درآورده بود، آزاد کند.

  این توافق که به آزادی سه تن از شبه‌نظامیان حزب الله لبنان منتهی خواهد شد، با میانجی‌گری سرلشکر عباس ابراهیم مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان، حاصل شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران