فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هنگامی که سعودی از تحویل یک فرد تحت تعقیب به آمریکا به دلیل حضورش برای زیارت حرمین خودداری کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پس از این‌که قطر با این ادعا که سعودی، در برابر ادای مناسک حج توسط شهروندانش مانع تراشی می‌کند، خواستار بین‌المللی شدن حج شد، اقدامی که با گام‌های ایران که رهبرش علی خامنه‌ای خواستار سیاسی شدن این مناسک دینی شده، هم‌راستا است، یک نویسنده سعودی فاش کرد ریاض در سال 1995 از تحویل یک فرد تحت تعقیب به آمریکا به خاطر این‌که «به زیارت حرمین آمده» خودداری کرده بود.

  برپایه مقاله‌ای که مشاری الذایذی در روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» نوشته «در سال 1995 عماد مغنیه رئیس دستگاه نظامی و امنیتی حزب‌الله لبنان، در هواپیمایی حضور داشت که از خارطوم پایتخت سودان پرواز کرده و در جده فرود آمده بود... عماد مغنیه آن هنگام، در راس فهرست افراد تحت تعقیب آمریکا و شماری دیگر از کشورها قرار داشت».

  این مقاله می‌افزاید: «گزارش به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا رسید. آن‌ها از سعودی خواستند مغنیه را که به عنوان تروریست بین‌المللی شناخته می‌شود، تحویل دهند، اما با پاسخ منفی مقام‌های سعودی مواجه شدند. سعودی همچنین فرود هواپیمای حامل ماموران FBI را كه برای تحویل گرفتن مغنیه آمده بودند، به تاخیر انداخت».

  الذایذی نویسنده مقاله، از یکی از مقامات وقت وزارت کشور سعودی نقل کرده «شاهزاده نایف ولیعهد اسبق سعودی و وزیر کشور وقت، بر تحویل ندادن مغنیه مصمم بود، با وجود این‌که مقام‌های سعودی از هویت این مرد با به رغم تغییر نامش در گذرنامه و جرایمی که علیه سعودی انجام داده، آگاه بودند... دلیل سعودی برای این اقدام هم واضح بود: هر شخصی بخواهد در موسم دینی به زیارت حرمین بیاید، با مانعی مواجه نمی‌شود و سعودی به این مساله پایبند است. به وضایف امنیتی بین‌المللی خود هم پایبند است اما در این زمینه، ویژگی‌های استثنایی سعودی را رعایت می‌کند».

  در این مقاله آمده که سعودی مانع ادای مناسک حج توسط حجاج لیبیایی هنگامی که کشورشان در دوره حاکمیت معمر قذافی، در محاصره هوایی قرار داشت، نشد. راه رسیدن حجاج لیبیایی از مصر یا مالت یا تونس می‌گذشت».

  در این مقاله به نقل از مسئول سعودی آمده است: «دو روز پیش از روز عرفه، دریافتیم که سازمان اطلاعات قذافی، موادی منفجره در چمدان‌های برخی حجاج جا سازی کرده است. ملک فهد (پادشاه وقت سعودی)، فرستاده‌ای با این پیام به قذافی فرستاد تا به او بگوید: از آن‌چه انجام دادی آگاهیم، با این وجود مانع حجاج لیبایی نمی‌شویم».

  در ادامه مقاله آمده است: «هنگام محاصره عراق، حجاج عراقی از راه فرودگاه اردن یا گذرگاه‌های زمینی وارد سعودی می‌شدند زیرا هیچ راه مستقیم هوایی یا زمینی از عراق به سعودی وجود نداشت. با این وجود سعودی حتی به فکر منع حجاج و عمره‌گذاران سعودی نیافتاد».

  حجاج ایرانی با وجود «تمام جنایت‌هایی که نظام خمینی در مکه مکرمه و مدینه منوره انجام داد» هیچ‌گاه از ادای مناسک حج منع نشدند. اکنون نیز حجاج ایرانی در فرودگاه‌ها، مورد استقبال گرم قرار گرفتند. العربیه ویدیوهایی در این باره منتشر کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران