فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اظهارات ضد و نقیض قطری‌ها پس از مواضع سعودی درباره «بین‌المللی کردن حج»

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  قطر منع ثبت‌نام شهروندانش را برای مشارکت در مناسک حج امسال، تکذیب کرد و اخبار منتشر شده در این باره را «ساختگی و خلاف واقع» توصیف کرد. این در حالی است که سایت سازمان حج قطر همچنان عدم ثبت‌نام شهروندان قطری و ساکنان این کشور برای ادای مناسک را نشان می‌دهد.

  دوحه، سعودی را به سیاسی کردن امور دینی از راع امتناع ریاض از تماس با مسئولان قطری برای توافق با آن‌ها بر سر سلامت حجاج، متهم می‌کند. قطر همچنین اتهام‌‌های مطرح شده درباره تلاش برای بین‌المللی کردن حج را را می‌کند، این در حالی است که این کشور در نامه‌ای به سازمان ملل متحد، خواستار دخالت این سازمان در اداره امور حج شده است. رسانه‌های قطری همچنین درخواست‌هایی برای بین‌المللی کردن مشاعر مقدس را پخش کردند.

  شایان ذکر است که عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی، پیشتر اعلام کرده بود که پادشاهی سعودی، با سیاسی کردن موضوع حج مخالف است. او قطر را متهم به منع ثبت‌نام شهروندانش برای ادای مناسک حج کرد و گفت، از این راه به شهروندان قطری بی احترامی می‌شود. او تاکید کرد که سعودی، از حجاج قطری استقبال می‌کند.

  این بحران پس از قطع روابط شماری از کشورهای عربی با قطر ایجاد شده است. 7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

  سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

  برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

  سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران