فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آیا اسرائیل اسناد مهمی از مسجد الاقصی سرقت کرده است؟

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حسن خاطر رئیس «مرکز بین المللی قدس» در یک مصاحبه گفت که مسجد الاقصی با «فاجعه بزرگی» روبرو است.

  به گزارش العربیه، رئیس «مرکز بین المللی قدس» گفت، طی مدت بحران اخیر که درهای مسجد الاقصی بر روی فلسطینیان بسته شده بود، اسرائیل اسناد موقوفات و زمین‌های بیت المقدس را از آرشیو این مسجد به سرقت برده است.

  حسن خاطر تاکید کرد که سرقت این اسناد یک فاجعه واقعی است.

  رئیس «مرکز بین المللی قدس» در فلسطین گفت: «نیروهای اسرائیلی هنگامی که مسجد الاقصی را سه روز متوالی به خود اختصاص دادند و در اتاقها، دفاتر، بایگانی و محل نگهدای اسناد آن در آمد و شد بودند و مسجد را از نمازگزاران، کارمندان و نگهبانان آن خالی کردند به اسناد متعلق به اوقاف اسلامی در قدس اشغالی دست یافتند».

  حسن خاطر تصریح کرد: «محتوای اسناد اوقاف، مسائل محرمانه‌ای درباره اوقاف است که مهر و امضا شده و سرقتآن به تل آویو این امکان را خواهد داد که به امضاها دسترسی داشته باشد، افراد معتبر را شناسایی کند و روش انتقال این اسناد یا تصرف در مالکیت اوقاف را دریابد».

  مرکز بین المللی قدس همچنین تاکید کرد که دستبرد به آرشیو قدس با هدف تغییر در حقایق تاریخی این بنای مقدس، بازی بسیار خطرناک و دردسر سازی است.

  وی افزود: «90% اسناد به سرقت رفته از آرشیو شامل وقف املاک و اوقاف قدس، خانه‌ها و مستغلات است».

  خاطر اظهار داشت :«این مسئله خطر جدی برای اوقاف خواهد بود چون شامل %90 از بخش قدیمی مسجد الاقصی و قسمت وسیعی از بیت المقدس می شود».

  در همین حال شیخ عکرمه صبری، خطیب مسجد الاقصی و رئیس هیئت عالی اسلامی بیت المقدس، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «معا» گفت که کمیته بررسی تتعرض‌های اسرائیل به مناطق و امکان تاریخی فلسطینی، سرقت اسناد را تایید نکرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران