.
.
.

توافق حزب الله لبنان با جبهه النصره برای تبادل جنازه‌های کشته شدگان یکدیگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های نزدیک به حزب الله لبنان روز یکشنبه 30 ژوئیه 2017 از توافق میان شبه نظامیان این حزب با جبهه النصره وابسته به القاعده در منطقه عرسال لبنان برای آتش‌بس و تبادل جنازه‌های قربانیان یکدیگر، خبر دادند.

توافق برای آتش‌بس روز پنجشنبه عملی شد. قرار است پس از تبادل جنازه‌های یکدیگر، شبه نظامیان النصره، عرسال را ترک و به شمال سوریه منتقل شوند. در این توافق مقرر شد که در قبال انتقال امن گروه مسلح النصره از عرسال، این گروه اسرای حزب الله لبنان را آزاد کند.

رسانه‌های وابسته به حزب الله لبنان روز پنجشنبه 27 ژوئیه از توافق میان شبه نظامیان این حزب با جبهه «النصره» برای برقرار آتش‌بس در منطقه «عرسال» خبر داده بودند.

طبق منابع حزب الله لبنان، در توافق میان شبه نظامیان حزب الله لبنان و النصره، مقرر شد که افراد مسلح وابسته به «جبهه النصره» از بلندی‌های عرسال خارج شده و به ادلب در شمال سوریه منتقل شوند. درعوض این گروه متعهد شد که سه تن از افراد وابسته به حزب الله لبنان را که در سال 2016 در منطقه «تل العیس» به اسارت درآورده بود، آزاد کند.

این توافق که به آزادی سه تن از شبه‌نظامیان حزب الله لبنان منتهی خواهد شد، با وساطتت سرلشکر عباس ابراهیم مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان، حاصل شد.

شبه‌نظامیان حزب الله لبنان 10 روز پیش حمله گسترده‌ای در ارتفاعات عرسال علیه النصره و گروه سرایا الشام آغاز کردند. حمله حزب الله لبنان با پوشش هوایی نیروهای اسد و بمباران «جرود عرسال» همراه بود.

منابع تلویزیونی دو کانال العربیه و الحدث گزارش دادند که در توافق میان حزب‌الله لبنان و سرایا الشام مقرر شد که حدود 120 تن از افراد سرایا الشام به همراه خانواده‌های خود از منطقه «وادی حمید» در جرود عرسال خارج شوند و به ادلب بروند.

طبق این گزارش همچنین حزب الله لبنان با داعش به توافق رسیدند که داعش شبه نظامیان خود را از جرود عرسال، القاع و رآس بعلبک خارج و به داخل خاک سوریه عقب نشینی کند.