.
.
.

العبادی از مشارکت «حشد الشعبی» در عملیات آزادسازی تلعفر خبر داد

«حشد الشعبى» به ارتکاب جنایات جنگی متهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست وزیر عراق، روز یکشنبه 30 ژوئیه 2017 از مشارکت شبه نظامیان «حشد الشعبی» در عملیات نظامی آزادسازی منطقه تلعفر از چنگ داعش، خبر داد.

العبادی که در مراسم آغاز دوره سوم پارلمان جوانان عراق سخن می گفت، اظهار داشت: «دولت و فرمانده‌هان امنیتی نقشه را برای بازپسگیری منطقه تلعفر در روزهای آینده طراحی کردند». وی افزود که تمام نیروهای مشترک عراقی از دستگاه امنیتی، حشد الشعبی شاخه محلی و عشایری در این عملیات شرکت خواهند کرد.

العبادی گفت: «طرح آزادسازی تلعفر پیش مقدمه‌ای برای طرح‌های جامع بعدی برای آزادسازی غرب کرکوک و غرب انبار برای طرد همیشگی داعش از کل عراق خواهد بود».

موافقت العبادی برای مشارکت شبه نظامیان «حشد الشعبی» در عملیات تلعفر در حالی صورت می‌گیرد که مقامات ترکیه و شمار زیادی از سیاسمتداران عراقی با مشارکت این گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران در عملیات تلعفر مخالفت می کنند.

«حشد الشعبی» که مورد حمایت مستقیم ایران است، پیشتر از سوی سازمان‌های حقوق بشر به ارتکاب جنایات جنگی و اعمال ضد بشری متهم شده است.

با توجه به اینکه همه ساکنان منطقه تلعفر سنی مذهب هستند، ترکیه و برخی سیاستمداران عراقی از اینکه ممکن است نیروهای «حشد الشعبی» مورد حمایت ایران در این عملیات به اقدامات انتقامجویانه و ارتکاب جنایات ضد بشری علیه ساکنان منطقه بر اساس گرایش‌های فرقه‌ای، ابراز نگرانی می کنند.

ترکیه هشدار داد که از هر اقدامی برای حمایت ترکمن‌های سنی در تلعفر حمایت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که حقوق آنها توسط عده‌ای فرقه‌گرا نقض شود.

عفو بین الملل «حشد الشعبی» را به ارتکاب جنایات جنگی متهم كرده است

عفو بین الملل پیشتر گروه‌ شبه نظامی موسوم به «الحشد الشعبی» که از سپاه پاسداران ایران حمایت می‌شود را به دست داشتن در کشتارهای دسته جمعی خارج از چارچوب دستگاه قضائی، شکنجه و ربودن هزاران مرد و جوان در مناطق سنی نشین عراق متهم کرده است.

این سازمان اعلام کرد، شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» با استفاده گسترده‌ از سلاح‌ها و مهمات دولت عراق در نقض شدید حقوق بشر و نقض‌ قانون بین المللی انسانی دست داشته و برخی از اقدامات این گروه از نظر قانونی «جنایت جنگی» به شمار می‌رود.

عفو بین الملل افزود که امکاناتی تسلیحاتی که دولت عراق در اختیار حشد الشعبی قرار داده باعث شد که این گروه به آسانی دست به جنایت بزند.

عفو بین الملل اعلام کرد که نهادهای دولتی عراق یا شبه نظامیان حشد الشعبی را به سلاح تجهیز کرده یا از تجهیز آنها حمایت مالی کرده‌اند و روند انتقال سلاح‌ با موافقت مستقیم یا موافقت ضمنی مسئولان عراقی صورت گرفته است.

برخی کارشناسان دلیل تاخیر عملیات آزادسازی تلعفر را در اختلاف و نگرانی سیاسی عراق در داخل و فشارهای خارجی بر سر مشارکت حشد الشعبی بوده است.