.
.
.

اختصاص «تونل‌های هوایی اضطراری» به هواپیماهای قطری از سوی کشورهای بایکوت کننده قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اداره کل حمل و نقل هوایی غیر نظامی سعودی اعلام کرد که کشورهای محور مبارزه با تروریسم، تونل‌های هوایی اضطراری برای هواپیماهای قطری اختصاص دادند.

به گزارش العربیه، بنا بر این اعلام، این اقدام در توافق میان اداره کل‌های حمل و نقل هوایی غیرنظامی پادشاهی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر صورت گرفت. این کشورها، حریم هوایی خود را در برابر هواپیماهای قطری و تمام هواپیماهایی که مقصد و مبداشان قطر است، بسته‌اند.

در بیانیه اداره کل حمل و نقل هوایی غیرنظامی سعودی آمده است: «این اقدام، پایبندی ما را به سلامت حمل و نقل هوایی نشان می‌دهد. سنت این است که در این گونه رخدادها، بر سر تونل‌های هوایی اضطراری بر فراز دریاها که از سمی ما اداره می‌شود، توافق شود تا سلامت حمل و نقل هوایی حفظ شود. این اقدام زیر نظر سازمان هوانوردی غیر نظامی بین‌المللی (ایکائو) صورت می‌گیرد که مدیریت چنین توافقنامه‌هایی را بر عهده دارد».

این بیانیه افزوده که بر سر 9 تونل هوایی توافق شد که یکی از آن‌ها بر فراز دریای مدیترانه عبور می‌کند و تحت نظر مصر مدیریت می‌شود. اجرای این توافق از اول اوت آغاز می‌شود. سازمان هوانوردی بین‌المللی هم در این باره بیانیه‌ای صادر کرد که در آن تونل‌های هوایی مورد توافق در منطقه خلیج عربی، درج شده است.

این باینیه تاکید کرد هدف از این اقدام‌ها در درجه نخست، حفظ امنیت و سلامت هوایی است و در درجه دوم، در چارچوب اجرای تصمیم سعودی برای قطع روابط دیپلماتیک و کنسولگری با قطر صورت می‌گیرد که منع استفاده هواپیماهای قطری از حریم هوایی سعودی را شامل می‌شود.

7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.