.
.
.

تعیین نخست وزیر موقت برای پاکستان پس از برکناری نواز شریف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نزدیک به نواز شریف نخست وزیر معزول پاکستان، روز شنبه 29 ژوئیه 2017، اعلام کردند که «حزب حاکم» این کشور، شاهد خاقان عباسی را به عنوان نخست وزیر موقت بجای نواز شریف تعیین کرده است.

بنا به این حزب حاکم که اکثریت پارلمان را تشکیل می دهد سرانجام پس از مشورت‌های طولانی، "شاهد خاقان عباسی" را به عنوان نخست وزیر موقت پاکستان تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی تعیین کرده است.

عباسی 58 ساله یکی از نزدیک‌ترین شخصیت‌های سیاسی نزدیک به نواز شریف به شمار می رود. او در کابینه دولت نواز شریف تا لحظات آخر برکناری کابینه پست وزیر نفت را به عهده داشت.

یکی از منابع حزب حاکم گفت:«در ساعت‌های آینده شاهد خاقان عباسی به عنوان نخست وزیر موقت برای پاکستان تعیین خواهد شد».

نواز شریف نخست وزیر برکنار شده پاکستان
نواز شریف نخست وزیر برکنار شده پاکستان


دیوان عالی پاکستان، روز جمعه 28 ژوئیه، نواز شریف نخست وزیر این کشور را به اتهام ارتباط با پرونده فساد سلب صلاحیت کرد. این حکم پس از تحقیقات صورت گرفته در باره اتهام‌ فساد علیه نخست وزیر این کشور، صادر شده است.

دیوان عالی پاکستان، نواز شریف را برای همیشه از فعالیت سیاسی یا مشارکت در حکومت ممنوع کرده است. این نهاد قضایی روز جمعه با تشکیل جلسه‌ای در دادگاه عالی پاکستان حکم صادره در حق نواز شریف را قرائت کرد.

انحلال کابینه دولت پاکستان

در پی سلب صلاحیت از نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان، توسط دادگاه عالی این کشور، سخنگوی دفتر نخست وزیری از منحل شدن کابینه خبر داد و گفت که نواز شریف پس از صدور حکم دادگاه، رسما دست از تمام مسئولیت‌های نخست وزیری کشید.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیر گفت که با وجود مخالفت نواز شریف با روند پرونده قضایی اما وی به حکم صادره از سوی دیوان عالی احترام می‌گذارد.

بنا به منابع نخست وزیر معزول پاکستان، شاهد خان عباسی پست نخست وزیری را تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی به عهده خواهد داشت.
این منبع گفت عباسی پس طی کردن این دوره موقت با شهباز شریف برادر نواز شریف برای پست نخست وزیری رقابت خواهد کرد.
شهباز شریف از سال 2008 تاکنون رئیس اقلیم پنجاب است این استان بیش از نیمی از جمعیت 190 میلیونی پاکستان را در خود جای داده است.

شهباز شريف برادر نواز شریف که قرار است در پارلمان با عباسی برای پست نخست وزیری رقابت کند
شهباز شريف برادر نواز شریف که قرار است در پارلمان با عباسی برای پست نخست وزیری رقابت کند