.
.
.

اعلام آتش‌بس میان حزب‌الله لبنان و «سرایا اهل الشام» در جبهه عرسال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های وابسته به حزب الله لبنان روز پنجشنبه 27 ژوئیه 2017 از توافق بر برقرار آتش‌بس میان میان این حزب و شبه نظامیان «النصره» در منطقه «عرسال» خبر دادند.

طبق این منابع، آتش‌بس از ساعت 6 صبح به وقت بیروت برقرار خواهد شد. در توافق میان شبه نظامیان حزب الله لبنان و النصره مقرر شد که افراد مسلح وابسته به «جبهه النصره» از تمام مناطق ارتفاعات عرسال خارج شوند و به ادلب بروند در عوض این گروه مسلح متعهد شد که سه تن از افراد وابسته به حزب الله لبنان را که در سال 2016 در منطقه «تل العیس» به اسارت درآمدند، آزاد کند.

این توافق که به آزادی سه تن از افراد حزب الله لبنان منتهی خواهد شد، با وساطتت سرلشکر عباس ابراهیم مدیر کل امنیت عمومی لبنان، صورت گرفت.

گزارشگر العربیه روز گذشته خبر داد که دولت لبنان دستور حمله ارتش لبنان به گروه داعش در منطقه «القاع» را صادر کرده و این ماموریت به نیروهای مسلح لبنانی موکول شده است.

طبق این گزارش مقرر شد که مسئولیت طرد عناصر مسلح داعش از منطقه «الجرود» در لبنان به عهده نیروهای مسلح و بدون هماهنگی با نهادهای نظامی مثل حزب الله یا ارتش سوریه، صورت خواهد گرفت.

شهرک «القاع» در هفته‌های گذشته با انتشار خبر ورود افرادی مسلح وابسته به داعش به داخل این شهر شاهد نوعی تنش، ناامنی و آشوب شده بود. داعش پیشتر بلندی های اطراف این شهرک را به تصرف درآورده بود.

شهرک «القاع» در سال 2016 شاهد 8 عملیات انتحاری بود که داعش آنها را انجام داده بود.

گلوله باران متقابل مواضع حزب الله لبنان و شبه نظامیان النصره به وسیله توپ و خمپاره میان این دو گروه شبه نظامی در جبهه عرسال روز چهارشنبه از سر گرفته شد. این اتشباری باعث مرگ 2 شهروند سوری و زخمی شده 8 تن دیگر در منطقه «وادی حمید» شد.

نیروهای حزب الله لبنان 6 روز پیش حمله گسترده ای را در ارتفاعات عرسال علیه النصره و گروه سرایا الشام آغاز کردند. حمله حزب الله لبنان با پوشش هوایی نیروهای اسد و بمباران «جرود عرسال» همراه بود.

منابع تلویزیونی دو کانال العربیه و الحدث گزارش دادند که در توافق میان حزب‌الله لبنان و سرایا الشام مقرر شد که حدود 120 تن از افراد سرایا الشام به همراه خانواده‌های خود از منطقه «وادی حمید» در جرود عرسال خارج شوند و به ادلب بروند.

طبق این گزارش همچنین حزب الله لبنان با داعش به توافق رسیدند که داعش شبه نظامیان خود را از جرود عرسال، القاع و رآس بعلبک خارج و به داخل خاک سوریه عقب نشینی کند.