.
.
.

مصر: 4 کشور‌ عربی از خواسته‌های خود از قطر عقب‌نشیی نمی‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، شامگاه چهارشنبه 26 ژوئیه 2017 اعلام کرد، کشورهای چهارگانه عربی (مصر، امارات، پادشاهی سعودی و بحرین) از خواسته‌های خود در برابر دوحه عقب نشینی نخواهند کرد.

وزیر امور خارجه مصر در یک کنفرانس خبری با جان اف لودریان، همتای فرانسوی خود گفت: «4 کشور عربی از خواسته‌هایی که به دوحه تقدیم کردند عقب نشینی نخواهند کرد».

طبق بیانیه وزارت خارجه مصر، شکری در این کنفرانس خبری مشترک، دلایلی که باعث قطع روابط کشورهای عربی سعودی، امارات، بحرین و مصر با قطر شد را به طور مفصل بیان کرد.

شکری تاکید کرد :«مصر از کسانی که امنیت و ثباتش را تهدید می‌کنند، نخواهد گذشت».

کشورهای عربی مصر، سعودی، امارات و بحرین روز سه شنبه 24 ژوئیه در چارچوب پایبندی به سیاست مبارزه با تروریسم و خشکاند منابع تامیین مالی و تعقیب افرادی که در اقدامات تروریستی دست داشته‌اند و اندیشه بدبینی و خشونت را ترویج می‌کنند، نام‌های 9 نهاد و 9 فرد مرتبط با قطر را به فهرست افراد متهم به همکاری با تروریسم را اضافه کردند.

کشورهای چهارگانه با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که این نه نهاد و 9 فرد که نامشان به فهرست افراد تحریم‌ شده به دلیل ارتباط با تروریسم اضافه شد، به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم با مقام‌های قطری در ارتباط بوده‌اند. در فهرست جدید نام چهار شهروند قطری ازجمله دو کارمند دولتی این کشور وجود دارند.

یک نهاد خیریه دریمن و دو گروه شبه نظامی در لیبی ازجمله «مجلس شورای انقلابیون بنغازی» که مستقیم از قطر کمک دریافت می‌کنند، نیز شامل فهرست جدید شده‌اند.

دولت قطر در واکنش به فهرست جدید ارائه شده از سوی چهار کشوری عربی سعودی، امارات، بحرین و مصر، گفت که این فهرست واقعیت ندارد و این کشورها بر اساس توهم افراد قطری ذکر شده به تروریسم متهم شده‌اند.

کشورهای عربی چهارگانه پیشتر نام‌ 59 فرد و دوازده سازمان و نهاد در ارتباط با تروریسم را به فهرست تروریسم اضافه کردند. این کشورهای چهارگانه، از اوایل ماه مه سال جاری به دلیل حمایت قطر از تروریسم تمام روابط سیاسی و تجاری خود را با دوحه قطع کردند.