.
.
.

تماس‌های ملک سلمان با رهبران جهان منجر به گشودن درهای مسجد الاقصی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی طی روزهای گذشته ضمن تماس‌های ضروری با بسیاری از رهبران جهان از جمله دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا موضوع رویدادهای اخیر مسجد الاقصی را مطرح کرد.

بنا بر بیانیه‌ای که امروز پنجشنبه 27 ژوئیه از سوی دیوان پادشاهی سعودی صادر شد، خادم حرمین شریفین در این تماس‌ها از آنان خواست تلاش‌های خود را به منظور جلوگیری از بستن درب‌های مسجد الاقصی به روی مسلمانان برای ادای فریضه نماز و لغو قید و بندهای ایجاد شده برای ممانعت از ورود به مسجد مبذول دارند.

این بیانیه ضمن نتیجه‌بخش توصیف کردن تلاش‌های ملک سلمان در این زمینه افزود که این امر نقش خود را در بازگردان ثبات و آرامش به نمازگزاران و پاسداری از امنیت و کرامت آنان ایفا کرد.

پادشاهی عربی سعودی بر حق مسلمانان در مسجد الاقصی و ادای فریضه عبادت به آسانی و با اطمینان کامل تاکید کرد.

خادم حرمین شریفین همچنین بر ضرورت بازگشت آرامش به مسجد الاقصای شریف و محیط آن و احترام به قدسیت مکان و بازگشایی مسجد برای مسلمانان برای ادای نماز با سهولت تمام تاکید کرد.

این بیانیه در ادامه افزود که پادشاهی سعودی بر اهمیت برقراری صلح عادلانه و فراگیر بر اساس مضمون ابتکار صلح عربی، راه حل ایجاد دو دولت و قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی تاکید کرد.

روز پنجشنبه پلیس اسرائیل اعلام کرد که همه موانع امنیتی را که در مسجد الاقصی ایجاد کرده بود بر طرف کرده است.

این موانع در پی حملات 14 ژوئیه ایجاد شد اما با خشم فلسطینیان و جهان اسلام رو به رو شد و در پی آن درگیری‌های خونینی میان معترضین فلسطینی و نیروهای اسرائیلی به وقوع پیوست.

لوبا السمری، سخنگوی پلیس اسرائیل طی بیانیه‌ای به خبرگزاری فرانسه گفت "پلیس در آنجا به اقدامات امنیتی پیش از عملیاتی بازگشت که در 14 ژوئیه باعث قتل دو سرباز اسرائیلی در حرم شریف شد".