.
.
.

امارات: قطر به ارزش‌هایی دعوت می‌کند که خود به آن پایبند نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی گفت قطر به ارزش‌هایی دعوت می‌کند که خود با آن پایبند نیست.

قرقاش چهارشنبه 26 ژوئیه در سلسله توئیت‌هایی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «روابط خلیجی بودن قطر ادامه خواهد یافت».

این وزیر اماراتی افزود: «با ادامه بحران دوحه، باید به فکر روابط جدیدی در خلیج بود».

قرقاش سه‌شنبه گفته بود گفتمان کنونی قطر، متکبرانه و پر سر و صدا است و رنگ و بوی خلیجی ندارد. او افزود: «گفتمان قطر فاقد صراحت بیان درباره گذشته‌ و تاریخ خود است و می‌خواهد راه حلی برای بحران با شرط و شروط خود تحمیل کند».

او ادامه داد: «عدم اقرار به زیان‌های وارده به همسایگان و نبود صداقت، باعث مانع‌تراشی در برابر حل بحران و پیچیده‌تر شدن بحران در دهلیزهای شکایت‌ها می‌شود که راهی تاریک و بی نتیجه است».

وزیر اماراتی نوشت: «به طور ناگهانی، مبارزه با تروریسم، (احترام) حاکمیت ملی و عدم دخالت در امور داخلی دیگران، به اولویت قطر تبدیل شد. بسیار دوست داریم این طرح جدید تبلیغاتی را باور کنیم، اما پرونده پیش‌روی ما بسیار مصیبت‌بار است».

او توضیح داد: «مظلوم‌نمایی در سخنان مقام‌های قطری، غیر قابل باور است. هیچ نوع مسئولیت پذیری در آن دیده نمی‌شود و به گونه‌ای است که تو گویی چهار کشور، اقدامی انجام دادند تا بر تنش‌های منطقه بیافزایند!»

7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.