فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • چهار کشور بایکوت کننده قطر فهرست جدید تروریست‌های مورد حمایت دوحه را اعلام کردند

  منبع: دبی- العربیه فارسی

  پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر، بامداد سه‌شنبه ۲۵ ژوئیه اعلام کردند که در چارچوب پایبندی غیر قابل تغییر و جدی‌شان به مبارزه با تروریسم، منابع مالی آن، پی‌گرد مرتبطان به این پدیده، مبارزه با اندیشه تندرو و بسترهای گفتمان کینه‌توزانه و ادامه به روز کردن فهرست سازمان‌ها و افراد مرتبط با این فعالیت‌ها، ۹ سازمان و ۹ فرد را به فهرست‌ مرتبطان با فعالیت‌های تروریستی می‌افزایند که عبارتند از:

  الف) سازمان‌ها:

  ۱- موسسه خیریه البلاغ-یمن
  ۲- جمعیت خیریه الاحسان-یمن
  ۳- موسسه خیریه الرحمه-یمن
  ۴-مجلس شورای انقلابیون بنغازی-لیبی
  ۵- مرکز رسانه‌ای السرایا-لیبی
  ۶- خبرگزاری البشری-لیبی
  ۷- گردان راف الله السحاتی-لیبی
  ۸- شبکه نبأ-لیبی
  ۹- موسسه التناصح برای دعوت، فرهنگ و رسانه-لیبی

  ب)افراد:

  ۱- خالد سعید فضل راشد البوعینین (تبعه قطر)
  ۲- شقر جمعه خمیس الشهوانی (تبعه قطر)
  ۳-صالح احمد الغانم (تبعه قطر)
  ۴- حمد حمد حامد العلی (تبعه کویت)
  ۵- عبدالله محمد علی الیزیدی (تبعه یمن)
  ۶- احمد علی احمد برعود (تبعه یمن)
  ۷- محمد بکر الدباء (تبعه یمن)
  ۸- الساعدی عبدالله ابراهیم بوخزیم (تبعه لیبی)
  ۹- احمد عبدالجلیل الحسناوی (تبعه لیبی)

  چهار کشور همچنین تاکید کردند که فعالیت‌های تروریستی این سازمان‌ها و افراد، به شکلی مستقیم و غیر مستقیم با مقام‌های قطری در ارتباط ست. از جمله سه تبعه قطری و یک تبعه کویتی که نامشان در این فهرست قرار گرفته، در کمپین‌های جمع‌ آوری کمک مالی برای گروه النصره و دیگر گروه‌های تروریستی در سوریه فعالیت می‌کنند.

  سه فرد یمنی و سه سازمان یمنی در پشتیبانی از القاعده فعالیت دارند. آن‌‌ها با استفاده از پشتیبانی بزرگی که از موسسه‌های خیریه قطری دریافت می‌کنند، دست به این فعالیت‌ها می‌زنند. دو شخص لیبیایی و شش سازمان تروریستی مرتبط با گروه‌های تروریستی در لیبی هم کمک‌های مالی بزرگی از سازمان‌های دولتی قطر دریافت کردند و نقش فعالی در نشر آشوب و خرابکاری در لیبی با وجود نگرانی‌های شدید بین‌المللی از تاثیرات ویرانگر این گونه‌ سیاست‌ها دارند.

  این اقدام‌ها در حالی صورت می‌گیرد که مسئولان قطری پیش از این یادداشت تفاهمی برای متوقف کردن کمک مالی به تروریستی با ایالات متحده امضا کرده و پس از آن اصلاح قانون مبارزه با تروریسم را اعلام کردند. چهار کشور بر این باورند که این گام اگرچه سر خم کردن در برابر خواسته‌های قاطع برای مقابله با تروریسم است و در چارچوب گام‌های منتظره برای بازگشت مقام‌های قطری به مسیر صحیح قرار دارد، اما اقدام‌هایی کافی نیست. قانون قطری صادر در سال ۲۰۰۴، به مبارزه با تندوری، تروریسم و گفتمان کینه‌توزانه نیانجامید. همچنین باعث نشد که پشتیبانی و میزبانی از افراد و گروه‌های تندرو و تروریسم متوقف شود بلکه حوزه حضور و فعالیت‌شان در دوحه و استفاده از آن به عنوان پایگاه، توسعه یافت. قطر همچنین تاریخی طولانی در نقض توافق‌نامه‌ها و تعهدات قانونی دارد که آخرین آن توافق‌نامه سال ۲۰۱۳ ریاض و توافق‌نامه تکمیلی آن در سال ۲۰۱۴ بود و به میزبانی از تروریست‌ها، پشتیبانی مالی از عملیات تروریستی و نشر گفتمان کینه‌ورزی و تندوری، ادامه داد.

  اقدام عملی مورد انتظار، تحرک فوری مقام‌های قطری برای برداشتن گام‌های قانونی و عملی در پی‌گیرد افراد و سازمان‌های تروریستی و تندرو است به ویژه آن‌هایی که در این فهرست و فهرست سابق منتشر شده در تاریخ ۸ ژوئن۲۰۱۷ نامشان درج شده است تا راستی و جدی بودن قطر در مبارزه با تروریسم و تندروی و پیوستن به جامعه جهانی برای مبارزه جدی و قاطع با تروریسم ثابت شود. برای تضمین این مساله، چهار کشور به همراه متحدان بین‌المللی، میزان پایبندی قطر به عدم میزبانی از تروریست‌ها، توقف پشتیبانی مالی از تروریسم، پایان دادن به نشر گفتمان تندرو و کینه ورزانه و عدم میزبانی از تندروها را زیر نظر قرار خواهند داد.

  چهار کشور همچنین تاکید می‌کنند که به اقدام‌های کنونی تا زمانی که قطر پایبندی خود را به خواسته‌های عادلانه‌ای مطرح شده برای مقابله با تروریسم و تحقق ثبات و امنیت در منطقه اجرا می‌شود نشان دهد، ادامه خواهند داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران