.
.
.

صندوق بین‌المللی پول: سعودی پیشرفت زیادی به سوی چشم انداز ۲۰۳۰ داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای اجرایی صندوق بین المللی پول روز جمعه اعلام کرد ماموریت کارشناسی شورا برای رایزینی پیرامون ماده ۴ با پادشاهی سعودی در ۱۷ ژوییه پایان یافت.

صندوق در بیانیه خود گفت پادشاهی سعودی برنامه اصلاحی متهورانه‌ای را در چارچوب چشم انداز ۲۰۳۰ آغاز کرده و پیشرفت زیادی در برنامه اصلاحی خود داشته است.

تلاش‌های پادشاهی سعودی برای کنترل مالی جواب داده و فرایند اصلاحات سرعت گرفته و محیط کسب و کار بهبود یافته است. پادشاهی سعودی در زمینه شفافیت و پاسخگویی دولتی بسیار پیشرفت کرده است.

به گفته صندوق بین المللی پول، کسر بودجه سعودی در سال ۲۰۱۷ کاهش یافته و ۳/۹ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده و قرار است تا سال ۲۰۲۲ به ۱ درصد برسد. کسر بودجه در سال گذشته ۲/۱۷ درصد بوده است.

صندوق به پادشاهی سعودی پیشنهاد کرده برنامه حذف یارانه‌ها را «به تدریج اجرا کند تا خانوارها و شرکت‌ها فرصت لازم برای تطبیق داشته باشند». به گفته صندوق ادامه سیاست نرخ ثابت ارز به دلار آمریکا «با توجه به ساختار اقتصادی سعودی مناسب خواهد بود».

صندوق بین المللی پول اعلام کرده که با توجه به عدم اطمینان به قیمت نفت و اصلاحات ساختاری پادشاهی سعودی، اتکای این کشور به نفت کاهش خواهد یافت و زمینه برای رشد بخش غیرنفتی فراهم می‌شود.

در بیانیه آمده است: «رشد غیرنفتی در سال جاری افزایش خواهد یافت و با اجرای اصلاحات ساختاری برنامه ریزی شده رشد کلی در میان مدت تقویت می‌شود».