.
.
.

دادگاه جنایی قاهره قاتلان دادستان کل مصر را به اعدام محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک دادگاه مصری روز شنبه 22 ژوئیه 2017 28 نفر را به اتهام ترور دکتر هشام برکات دادستان کل این کشور در تابستان سال 2015، به اعدام محکوم کرد.

این دادگاه همچنین تعداد 15 نفر که در طرح نقشه ترور دادستان کل مصر دست داشته‌اند، را به حبس ابد محکوم کرد.

دادگاه رسیدگی به پرونده‌های جنایی در قاهره در ارتباط با این پروند 8 نفر دیگر را به 15 سال زندان و 15 متهم را به 10 سال زندان محکوم کرد.

یک منبع قضایی مصری گفته است، 67 متهم در این پرونده محاکمه می‌شوند.

در قانون قضایی مصری هر متهمی می‌تواند از حکم مذکور صادر در حق خود طی فاصله 60 روزه به دادگاه تجدید نظر اعتراض کند.

طبق این گزارش 67 متهم در پرونده قتل دادستان کل 16 نفر هنوز متواری هستند و تنها 51 نفر از آنها در دادگاه به صورت حضوری محاکمه شدند.

یحیی موسی یکی از اعضای برجسته دفتر «ارشاد» اخوان المسلمین که عالی ترین مرکز رهبری و تصمیم گیری در تشکیلات این جماعت ست، در میان 13 متهمی است که از سوی دادگاه مصری به صورت غیابی به اعدام محکوم شدند.

دادستان کل مصر ماه مه 2016 پرونده افراد مذکور را به اتهام ترور هشام برکات، دادستان کل، عضویت در یک گروه غیرقانونی، ارتکاب قتل عمد، حمل اسلحه گرم و جاسوسی برای جنبش حماس به دادگاه تحویل داده بود.

دکتر هشام برکات دادستان کل مصر در ماه ژوئن 2015 در انفجاری که کاروان وی را در یکی از خیابان‌های مصر هدف قرار داد، کشته شد.

دولت مصر جماعت اخوان المسلمین و جنبش حماس را به این ترور متهم کرد. اما اخوان المسلمین و حماس با رد این اتهام می‌گویند، در این حادثه هیچ نقشی نداشته‌اند.