.
.
.

روایت "جمعه نفیر" فلسطینی‌ها از نگاه عکاسان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هزاران تن از فلسطینی‌هایی که برای اقامه نماز جمعه به مسجد الاقصی رفته بودند در اعتراض به وجود دروازه‌های الکترونیکی برای بازرسی نمازگزاران دست به تظاهرات زدند.

مقامات فلیسطینی پیش از این به طرف اسرائیلی هشدار داده بوده و درخواست کرده‌بودند دروازه‌های الکترونیکی برچیده شوند. فلسطینی‌ها روز جمعه 21 ژوئیه را "جمعة النفیر" یا جمعه فراخوان نامیده‌اند. در نتیجه تظاهراتی که در این روز صورت گرفت، سه فلسطینی کشته شدند.

درگیری‌های نمازگزاران و پلیس اسرائیل پس از نماز ظهر جمعه . پس از افزایش تدابیر امنیتی از سوی اسرائیلی‌ها، آغاز شد. پلیس اسرائیل تجهیزات فلزیاب در ورودی مسجد الاقصی مستقر کرده بود؛ امری که خشم نمازگزاران و مقامات فلسطینی را برانگیخت.

پس از آنکه اسرائیل ورود مردان زیر پنجاه سال را به بخش قدیمی قدس شرقی ممنوع کرد، هزاران نفر از فلسطینی‌ها نماز جمعه را در خیابان‌ها ادا کردند.

تدابیر سختگیرانه پلیس اسرائیل پس از آن اتخاذ شد که جمعه گذشته، 14 ژوئیه سه جوان فلسطینی به نام‌های حمد أحمد محمد جبارين 29 ساله، محمد حامد عبد اللطيف جبارين 19 ساله و محمد أحمد مفضل جبارين 19 ساله و از اهالی شهر أم الفحم در منطقه "باب الأسباط" که یکی از دروازه‌های مقدس قدیمی است، به سمت نیروهای اسرائیلی آتش گشوده، دو نفر را کشته و یک نفر را زخمی کردند. این سه نفر پس از فرار به سمت مسجد الاقصی، پیش از رسیدن به مسجد توسط نیروهای امنیتی اسرائیل کشته شدند. پس از این اتفاق، مقامات اسرائیلی مسجد الاقصی را بسته و برای اولین بار در نیم قرن گذشته، اجازه برگزاری نمازجمعه در این مسجد را ندادند.