.
.
.

درگیری خونین شبه‌نظامیان حزب‌الله و جبهه النصره در عرسال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شخصیت‌های محلی تلاش می‌کنند با میانجی‌گری بین دو طرف، پیکارجویان النصرة را به خروج از منطقه ترغیب کنند.

ارتش لبنان و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان روز جمعه 21 ژوئیه 2017 حملات وسیعی علیه شبه‌نظامیان تندرو در منطقه مرزی جرود عرسال واقع در مرزهای سوریه و لبنان آغاز کردند. نیروهای رژیم سوریه از سوی دیگری مرز و در منطقه قلمون ارتش لبنان را حمایت کردند.

خبرگزاری ملی لبنان اعلام کرد حمله زمینی نیروهای شبه‌نظامی حزب الله لبنان، پس از بمباران هوایی و توپخانه‌ای مواضع جبهة النصره توسط رژیم اسد، از بلندی‌های رشته‌ کوه‌های شرقی به سمت مواضع النصره آغاز شد. جنگنده‌های رژیم اسد 15 بار به مواضع النصره در جرود عرسال حمله کردند.

شبه‌نظامیان حزب‌الله توانستند با پشتبانی هوایی جنگنده‌های اسد، برخی نقاط در جرود عرسال را در کنترل خود بگیرند. حزب‌الله علیرغم اینکه گفته عملیات براساس "برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده" پیش می‌رود، هنوز اعلام نکرده، که این عملیات چه زمانی به پایان خواهد رسید.

براساس منابع شبکه‌های العربیة و الحدث هنگامی که شبه‌نظامیان حزب‌الله تصمیم گرفتند از همه محورها و به ویژه محور جرد الرهوه حمله کنند، برای سومین بار در نفوذ به منطقه جرد فلیطه سوریه ناکام مانده، تعدادی از نیروهای حزب‌الله کشته شدند.

حزب‌الله همچنین نتوانست منطقه جرد عرسال که در اختیار جبهه النصره است را به کنترل خود در آورد و تعداد قابل توجهی از نیروهایش را در این نبرد از دست داد.

اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد برخی شخصیت‌های محلی تلاش می‌کنند با میانجی‌گری بین دو طرف، شبه‌نظامیان النصره را به خروج از منطقه ترغیب کنند. این در حالی است که ارتش لبنان می‌کوشد از فرار نیروهای النصره به داخل خاک لبنان جلوگیری کند. ارتش همه گذرگاه‌های مرزی را تحت نظر گرفته و مانع نفوذ پیکارجویان به داخل اراضی لبنان می‌شود. ارتش مجموعه‌ای از شبه‌نظامیان النصره را که در حال فرار از وادی الزعرور به مقصد عرسال بودند مورد هدف قرار داد.

در همین راستا ارتش لبنان تحت نظر نمایندگانی از سازمان ملل، فرار پناهجویان سوری از اردوگاه‌های عرسال به داخل خاک لبنان را تسهیل کرد. در نتیجه این امر تعدادی از پناهجویان به داخل خاک لبنان گریختند، لیکن اطلاعاتی درباره تعداد آنها در دست نیست.

منابع شبکه الحدث گزارش کردند ارتش لبنان به برخی از زنان و کودکان در اردوگاه‌های جرود و به ویژه اردوگاه وادی حمید اجازه داد وارد به شهرک عرسال شوند.

درباره همین موضوع، نهاد مشنوق وزیر کشور لبنان جلسه‌ای با شورای امنیت مرکزی در وزارت کشور برگزار کرد و اوضاع امنیتی را بررسی کرد. در این جلسه راه‌کارهای مقابله با نفرت‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی و تدابیر لازم برای حمایت از شهروندان مورد بررسی قرار گرفت.