فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مخالفت مجدد مقام‌های ایرانی با همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  با نزدیک‌تر شدن زمان تعیین شده برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق از سوی مسعود بارزانی رئیس این اقلیم، مقامات بلند پایه سیاسی و نظامی ایران بار دیگر مخالفت شدید خود را با برگزاری این همه‌پرسی اعلام کردند.

  در جدیدترین اظهارات از سوی مقامات سیاسی و نظامی ایران علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که:«اگر چه ممکن است ظاهر این موضوع جذاب باشد اما در حقیقت موجب انزوا و فشار بر کردهای عراق و تضعیف کردستان و در نهایت کل کشور عراق خواهد شد».

  شمخانی در دیدار با کسرت رسول، معاون اول دبیر کل اتحادیه میهنی اقلیم کردستان و ملابختیار رئیس دفتر سیاسی این اتحادیه که در راس هیاتی بلندپایه وارد تهران شده‌اند، گفته است که همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق موجب انزوا و فشار بر کردهای این کشور می‌شود.

  شمخانی گفته است که پیروزی بر داعش و آزادسازی موصل نوید دهنده آینده بهتر برای عراق یکپارچه و غلبه بر فتنه‌های خارجی برای ایجاد انشقاق در این کشور است.

  به گزارش ایرنا، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار گفت:«پیگیری موضوع برگزاری همه پرسی برای جدایی و ایجاد انشقاق در ملت عراق به لحاظ حاشیه‌ای بودن و عدم پاسخگویی به هیچ یک از اولویت‌ها و نیازهای واقعی مردم با تدبیر و سیاست مسوولان عراق همخوانی ندارد».

  وی اظهار داشت:«با هوشیاری و در نظر داشتن منافع ملی و منافع جهان اسلام نباید اجازه داد این طرح‌های "استعماری و وارداتی" همچون خاورمیانه بزرگ محقق شود».

  همزمان سرلشگر سردار محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیز روز دوشنبه از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق به منظور ایجاد یک واحد سیاسی مستقل را منشاء مشکلات و چالش‌های جدید در منطقه خواند و گفت به هیچ وجه مورد قبول کشورهای همسایۀ عراق نیست.

  آیت‌‎الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در تاریخ 20 ژوئن 2017 طی ملاقات با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.

  خامنه‌ای گفته بود:«جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه، با برخی زمزمه‌ها مبنی بر برگزاری همه پرسی برای جدایی یک بخش از عراق مخالف است و دامن زنندگان به این موضوع را مخالفان استقلال و هویت عراق می‌داند.»

  او با اشاره به سوابق تاریخی عراق گفته این کشور «باید یکپارچه بماند». اقلیم کردستان عراق قرار است روز 25 سپتامبر رفراندومی برای استقلال برگزار کند.

  همه‌پرسی قرار است در سه استان تشکیل دهنده جغرافیای اقلیم کردستان عراق برگزار شود.

  پیش از مخالفت ایران با همه‌پرسی کردستان عراق، ایالات متحده آمریکا و ترکیه نیز با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران