فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عراق رسانه‌های ایران را به «تحریف» اظهارات سفیرش در تهران متهم کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  احمد جمال سخنگوی وزارت امور خارجه عراق روز یکشنبه 16 ژوئیه 2017 گفت که بغداد هیچ تصمیمی برای دخالت نظامی در سوریه یا ارسال نیروهایش برای جنگ با داعش در آن کشور ندارد.

  سخنگوی وزارت خارجه عراق در تماس با تلویزیون العربیه گفت: «قانون اساسی عراق مانع دخالت نظامی این کشور در امور داخلی کشورهای دیگر شده است».

  اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه عراق در نفی آن‌چه که از قول راجح الموسوی سفیر این کشور در تهران نقل شده بود، پس از آن ایراد شد که خبرگزاری «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران ایران سخنانی را از قول سفیر عراق در تهران منتشر کرده بود که بنا بر آن راحج الموسوی گفته است عراق نیروهای خود را برای جنگ با داعش به سوریه اعزام خواهد کرد.

  نه تنها سخنگوی وزارت خارجه عراق بلکه شماری دیگر از مقامات عراق از جمله اسامه النجیفی معاون رئیس جمهوری عراق پس از انتشار این خبر در باره اظهارات سفیر این کشور در تهران آن را «تحریف شده» تلقی کرد.

  النجیفی گفت: «اگر سفیر عراق چنین اظهاراتی کرده نظر شخصی خودش است اما عراق از هرگونه مداخله در کشورهای دیگر که بهانه‌ای برای مداخله دیگران در این کشور شود، بی نیاز است».

  کارشناسان امور عراق می گویند به نظر می‌رسد که در سایه حمایت همه جانبه ایران از شبه نظامیان حشد الشعبی (بسیج مردمی) هدف تهران از نشر چنین اخباری ایجاد مقدمه‌ای برای درگیر کردن عراقی‌ها در جنگی خارج از مرزهایشان و تبدیل آنها به ابزاری برای توسعه طلبی ایران در سوریه و لبنان و دیگر کشورهای منطقه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران