فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران با اجاره کردن پایگاه‌های هوایی و زمینی در سوریه باقی می‌ماند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به نوشته شماره روز یکشنبه 16 ژوئیه روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط و به نقل از منابع اسراییلی، ایران یک پایگاه هوایی در مرکز سوریه برای استقرار هواپیماهای جنگی خود اجاره کرده و مذاکراتی با دولت این کشور برای اجاره یک پایگاه زمینی در بندر طرطوس آغاز کرده است.

  ایران از پایگاه زمینی در سوریه برای استقرار بیش از 5 هزار شبه نظامی استفاده خواهد کرد که در میان آن‌ها شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران ایران از کشورهای افغانستان و پاکستان دیده می‌شوند. این اقدامات از سوی ایران برای حضور بلند مدت در سوریه انجام می‌شود.

  ایران همچنین به دنبال به کنترل در آوردن بخشی از خاک سوریه است تا از این طریق دسترسی مستقیم به لبنان، سودان، خلیج، عراق و اردن داشته باشد.

  منابع امنیتی غربی می‌گویند اقدامات ایران مشابه تلاش‌های روسیه در سال 2015 برای در اختیار گرفتن یک پایگاه هوایی مستقل در سوریه و اعلام یک منطقه خودمختار روسی در این کشور است.

  آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسراییل روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه روسی «کومرسانت» نسبت به استقرار ایرانی‌ها در سوریه هشدار داد.

  لیبرمن گفت: «تاسیس پایگاه‌های هوایی و دریایی ایران در سوریه و استقرار 5 هزار شبه نظامی شیعه در خاک این کشور برای اسراییل غیرقابل قبول است و پیامدهای سنگینی خواهد داشت».

  لیبرمن گفت ایران قصد دارد به این ترتیب پایگاه خط مقدم علیه اسراییل بوجود آورد.

  او همچنین افزود که ایران سالانه 800 میلیون دلار به حزب الله لبنان کمک مالی می دهد و حزب الله قرار است در سوریه پایگاه داشته باشد و این تهدیدی برای اسراییل خواهد بود.

  وزیر دفاع اسراییل گفت قرار است به زودی نشستی با نمایندگان آمریکا و روسیه در شهر وین برای گفتگو پیرامون موافقت‌نامه آتش بس در سوریه داشته باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران