فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اقلیم کردستان عراق دولت بغداد را ميان پذیرش استقلال و جنگ مخیر می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سخنانی که مقام‌های اقلیم کردستان عراق ایراد می‌کنند، این تصور را ایجاد می‌کند که دولت عراق را میان دو گزینه پذیرش استقلال اقلیم و جنگ، مخیر می‌کنند؛ سخنانی که می‌تواند باعث افزایش تنش میان دو طرف شود.

  این سخنان پس از آن ایراد می‌شود که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، 25 دسامبر را به عنوان روز برگزاری همه‌پرسی استقلال اعلام کرد. البته نتایج این همه پرسی الزام آور نیست، بلکه به گفته بارزانی، هدف از برگزاری آن نشان دادن اراده مردم اقلیم است و برای اجرای نتیجه، اربیل با بغداد مذاکره خواهد کرد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، بارزانی اخیرا در سخنانی از عملکرد شیعیان حاضر در دولت بغداد انتقاد کرد و وقوع جنگ‌های خونین در صورت عدم استقلال کردستان عراق را احتمالی جدی دانست.

  مسعود بارزانی در این باره گفت: «کردستان نقش بزرگی در حاکمیت شیعیان بعد از صدام داشت ولی آن‌ها علیه اقلیم عمل می‌کنند. متاسفانه شیعیان سهم کردستان از بودجه عمومی عراق را قطع کرده اند».

  شایان ذکر است که قطع سهم اقلیم کردستان از بودجه عمومی پس از آن صورت گرفت که اقلیم، به صورت مستقل، صادرات نفت را آغاز کرد.

  مسعود بارزانی گفت: «وقتی نمی‌توانیم در یک کشور شرکای خوبی باشیم، بهتر است همانند دو همسایه صلح‌طلب به زندگی ادامه دهیم».
  پیش از این نیز مسرور بارزانی مشاور امنیت ملی اقلیم کردستان عراق و فرزند مسعود بارزانی گفته بود دولت مرکزی عراق باید استقلال کردستان و مناطق مورد مناقشه را از راه مسلمت آمیز یا از راه جنگ بپذیرد.

  مناطق «مورد مناقشه» مناطقی هستند که بر سر حاکمیت آن‌ها میان دولت عراق و اقلیم کردستان، اختلاف وجود دارد. عمده این مناطق، استان نفت خیز کروک است. پس از آن‌که داعش مناطق وسیعی از شمال عراق را در سال 2014 تصرف کرد، کُردهای عراق با پشتیبانی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا و در چارجوب جنگ علیه داعش، بسیاری از مناطق مورد مناقشه را به تصرف خود درآوردند. آن‌ها تاکید می‌کنند که از این مناطق، خارج نخواهند شد.

  به گزارش «اسکای پرس» مسرور بارزانی گفت: «استقلال کُردها از عراق، کسی را تهدید نمی‌کند بلکه عاملی برای ثبات در منطقه خواهد بود».

  او در این باره نوضیح داد: «دو راه برای حل وجود دارد، یا این‌که دولت عراق از خشونت علیه کُردها استفاده کند که در این صورت، کُردها مقابله به مثل خواهند کرد، یا این‌که به راه‌حلی مسالمت آمیز دست یابیم».

  او افزود: «فاصله زمانی میان همه‌پرسی و اجرای نتیجه آن، به مذاکراتمان با بغداد بستگی دارد، اگر با ما همکاری شود، زمان کوتاه خواهد بود و اگر همکاری نشود، به تصمیم مردممان رجوع خواهد کرد و منافع آن‌ها را در اولویت هر اقدام قرار خواهیم داد».

  ترکیه و ایران با برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق مخالفند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران