فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • والستریت ژورنال: در سالگرد کودتای نافرجام ترکیه اختلاف‌ها هنوز پابرجاست

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقامات ترکیه روز ۱۵ ژوییه سالگرد کودتای نافرجام این کشور را با هدف تقویت وحدت و دموکراسی در این کشور برگزار می‌کنند اما اختلاف های سیاسی این کشور هنوز برطرف نشده است.

  رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه پاییز گذشته روز ۱۵ ژوییه را روز دموکراسی و وحدت ملی خواند و تعطیل عمومی اعلام کرد.

  به گزارش روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال، یک سال پیش در چنین روزی جنگنده‌های ارتش ترکیه قصد داشتند ساختمان پارلمان در آنکارا را بمباران کنند و تانک‌های ارتش ترافیک شهر استانبول را قطع کردند. اما مردم در برخوردهای خونین نیروهای شورشی ارتش را خلع سلاح کردند.

  ابتدا امید می‌رفت که نمایش قدرت مردم فصل جدیدی از اتحاد سیاسی را در آن کشور ایجاد کند، اما موج دستگیرها و اخراج‌ها از خدمات دولتی به اتهام حمایت از گروه‌های تروریستی، این امیدها را به یاس تبدیل کرد.

  مخالفان دولت می‌‌گویند که کودتا بهانه‌ای برای محدود کردن آزادی‌های مدنی و سرکوب مخالفان دولت شده است.

  دولت قصد دارد تا در روزهای شنبه و یکشنبه مراسم جشن در تمامی شهر‌های ترکیه برپا شود و به ویژه در استانبول، که خواستگاه قدرت حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) است، مراسم ویژه‌ای در محله اسکودار و پل شهدا برگزار خواهد شد.

  قرار است در میدان تقسیم در استانبول نمایشگاه عکسی از سربازان طرفدار دولت که در جریان کودتا کشته شدند برگزار شود و پیش بینی می‌شود که هزاران نفر برای بازدید از این نمایشگاه در این میدان حضور یابند.

  اما به نوشته والستریت ژورنال اختلاف‌های شدید سیاسی در محله‌های استانبول باقی مانده است. جشن‌های سالگرد کودتا همزمان است با راه‌پیمایی حزب مخالف «خلق جمهوریخواه» ترکیه (CHP) که به دعوت کمال قلیچ‌داراوغلو رهبر این حزب، کهبا هفته گذشته از آنکارا تا استانبول برگزار شد و به گفته این حزب یک میلیون نفر در آن شرکت کردند. مقامات دولتی شمار شرکت کنندگان در این راه‌پیمایی را ۱۷۵ هزار نفر گزارش کردند.

  دولت ترکیه فتح الله گولن، روحانی ترک را مسئول کودتا اعلام کرده، ادعایی که از سوی گولن تکذیب شده است.

  با وجود گذشت یک سال دولت ترکیه هنوز به دستگیری‌ها ادامه می‌دهد و هفته گذشته علی آوچی، کارگردان فیلم زندگی‌نامه اردوغان به اتهام هواداری از گولن بازداشت شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران