فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سفر وزیر خارجه فرانسه به خلیج برای گفتگو در باره بحران قطر

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز شنبه 15 ژوئیه 2017 وارد پادشاهی سعودی می‌شود و در ادامه به کشورهای کویت، امارات و قطر سفر می‌کند تا برای حل بحران قطر با مقامات این کشورها به گفتگو بنشیند. این سفر بعد از سفر وزیران خارجه آمریکا، آلمان و بریتانیا به منطقه صورت می‌گیرد.

  در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است که سفر لودریان به خلیج ۲ روز طول می‌کشد و پاریس سعی خواهد کرد تا نظرات قطر و کشورهای ضد تروریسم، که دوحه را متهم به حمایت از تروریسم و کمک مالی به آن می‌کنند به یکدیگر نزدیک کند.

  کشورهای عربی خلیج از سالها پیش روابط بسیار خوبی را با فرانسه برقرار کردند. برای نمونه محمد بن سلمان، ولیعهد کنونی ‌سعودی یک سال پیش به پاریس سفر کرد و قراردادهای تجاری و نظامی به ارزش تقریبی12 میلیارد دلار به امضا رساند؛ رویدادی که بار دیگر بر افزایش روابط فرانسه با کشورهای عربی خلیج‌ تأکید داشت. اولاند، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه در ماه مه 2015به اولین مقام عالی‌رتبه غربی تبدیل شد که در اجلاس سران شورای همکاری خلیج‌ (GCC) شرکت می‌کرد. از سوی دیگر، فرانسه تنها در طول دو سال گذشته قراردادهایی با کشورهای عربی به امضا رسانده که عبارتند از قرارداد 3 میلیارد دلاری با ریاض برای تأمین تسلیحات نظامی ارتش لبنان، قرارداد 7 میلیارد دلاری فروش جنگنده‌های رافائل به قطر و قرارداد 5 میلیارد دلاری فروش همان جنگنده‌ها به مصر که با حمایت‌های سیاسی و احتمالاً مالی از سوی امارات متحده عربی تسهیل شده است . پاریس با داشتن چنین قراردادهایی نمی تواند شاهد تنش میان کشورهای این منطقه باشد .

  کارشناسان می گویند نقش آفرینی و افزایش فعالیت دیپلماسی فرانسه در منطقه خلیج از زمان اوباما و انفعالی شدن سیاست او در قبال چالش‌های منطقه آغاز شد فرانسه از دوسال پیش تلاش کرد شکافی که به دنبال نارضایتی کشورهای عربی خلیج‌ از سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا، ایجاد شده بود را پر کند.اما با بازگشت آمریکا به عنوان بازیگر موثر در منطقه در زمان ترامپ و حملات تروریستی دو سال پیش در این کشور باعث کاهش مانور این کشور در منطقه خلیج شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران