.
.
.

العبادی در واکنش به عفو بین‌الملل: عفو شامل تروریست‌های قاتل نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که بغداد، حکمی برای عفو «تروریست‌های قاتل» صادر نخواهد کرد. این سخنان پس از انتقاد از برخی اقدام‌های نیروهای عراقی و متحدانشان در جنگ موصل علیه گروه داعش، ایراد شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های عراقی، العبادی چهارشنبه 12 ژوئیه در سخنان افتتاحیه جلسه شورای وزیران گفت: «سربازان عراقی مدافعان حقوق بشرند. آن‌ها برای آزادی انسان و نجات غیرنظامیان، از جان خود می‌گذرند. دولت عراق از تمام تلاش‌ها برای دفاع از حقوق بشر، حمایت کرده و هرگونه نقضی را مجازات می‌کند».

العبادی از سازمان‌های حقوق بشری خواست، «از درستی منابع خود اطمینان حاصل کرده و شادی مردم موصل و استقبالشان از نیروهای آزادی‌بخش عراقی را ببینند». او از آن‌چه «اندوه و ناله برخی طرف‌ها در اوج شادی مردم عراق به خاطر این پیروزی» توصیف کرد، اظهار تعجب کرد و گفت: «این سازمان‌ها هنگامی که داعش فرزندان موصل را می‌کشت و همه چیز را نابود می‌کرد، کجا بودند؟».

نخست‌وزیر عراق دوشنبه 10 ژوئیه در سخنانی در شهر موصل، آزادی کامل این شهر از تصرف گروه داعش را اعلام کرد. داعش تابستان سال 2014، مناطق وسیعی از عراق از جمله شهر موصل را، تصرف کرده بود.

عفو بین‌الملل نیروهای عراقی و متحدانشان را به دلیل جنگ موصل، محکوم کرده بود. لین معلوف مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل، سه‌شنبه 11 ژوئیه گفته بود: «دولت عراق در بالاترین سطوحش و کشورهای ائتلاف بین‌الملل به رهبری ایالات متحده، باید به شکلی فوری و علنی، به حجم تلفات جانی ناشی از عملیات نظامی برای باز پس گیری شهر موصل، اعتراف کنند».

از سویی العبادی در بیانیه‌ای که دفترش منتشر کرد، تاکید کرد که اجازه بازگشت «گفتمان فرقه‌گرای تحریک آمیز» را نخواهد داد و آن را «گفتمانی داعشی» توصیف کرد. این بیانیه از کشورهای خواست «با تروریست‌ها مسامحه نکنند» تا «هیچ تروریستی از مجازات در امان نماند».

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: «سیاست آینده دولت عراق تمرکز بر بعد اقتصادی، توسعه‌ای و آموزشی است که پایه توسعه کشور و جامعه و ضرورتی برای جنگ علیه فساد است؛ پدیده‌ای که به کشور و جامعه آسیب می‌رساند».