فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • درباره مشهورترین زنان زیباروی عرب پیش از اسلام چه می‌دانید؟

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  جهان امروز از طریق رسانه‌های همگانی مسابقات برگزیدن زنان نمونه را که زیبایی یکی از معیارهای تعیین‌کننده در چنین گزینش‌هایی است، به نمایش می‌گذارد و چهره زیبارویان هر از چندی زینت‎بخش غلاف مجلات می‌شود.

  عرب‌ها در نوشتن زندگینامه‌ها و اخبار گذشتگان همواره چه در دوره پیش از اسلام که به دوره جاهلیت مشهور است و پس از آن در دوره اسلامی به اخبار زنان خوش صورت و خوش سیرت در کنار دیگر خبرها پرداختند.

  در اینجا به زنان زیبارویی خوش سیرتی اشاره می‌کنیم که ملکه زیبایی زمان خود بودند و نویسندگان و شاعران در نوشته‌ها و اشعار خود از آنها یاد کردند:

  ام اناس الشيبانیه

  نام او ام اناس دخت عوف پسر محلم الشیبانی است. روایت شده که وی زیباترین زن عرب در دوره پیش از اسلام بود. مادر او امامه دخت کسر پسر کعب پسر زهیر التغلی است. او خواهر "الحارث بن عمرو" پدربزرگ شاعر معروف عرب پیش از اسلام "امرؤ القيس" است. زیبایی ام اناس را شاعر معروف عرب پیش از اسلام به نام "بشر بن ابی خازم الاسدی" از قبیله کنده ستوده است.

  پدر ام اناس "عوف بن محلم" نام داشت که قدرت وی در چیرگی بر "دره عوف" شهره خاص و عام بود، هر کس که در دره عوف می‌زیست فرمانبردار او بود بطوری‌ که گفته می‌شد که "هیچکس در دره عوف آزده نیست".

  حلیمه غسانيه

  حلیمه غسانیه دخت الحارث پسر ابی شمر غسانی بود که ضرب المثل عربی (روز حلیمه راز نیست) به او منسوب است، در این روز نبرد قبیله پدر حلیمه با پادشاه حیره روی داد. پدرش که از پادشاهان غسانی بود به لشکریان خود گفت هرکس سر پادشاه حیره را به نزد او بیاورد دختر زیبارویش را به ازدواج او درخواهد آورد.

  در این نبرد که پیش از اسلام روی داد "لبید بن عمر غسانی" منذر را بکشت، اما با حلیمه ازدواج نکرد، زیرا بار دیگر به میدان نبرد رفت و کشته شد.

  برت دخت سعيد الاسود

  او از زیباترین و خوشخرام‌ترین زنان عرب در دوره پیش از اسلام بود و به همین دلیل شهره خاص و عام بود و خرامیدن او را بسیاری‌ها ستودند.

  رهم دخت خزرج پسر تيم الله

  زن زیباروی عرب که به ازدواج "سعد بن زيد بن تيم منات" در آمد، ضرب مثل معروف عرب، "رمتني بدائها وانسلت"، (مرا به دام انداخت و گریخت) درباره او گفته شده است. او دو پسر به نام ملک و عوف داشت.

  المرزبانة

  این زن زیباروی عرب به دنبال ازدواج بالاجبار با الاسود العنسيی که مدعی پیامبری بود مشهور شد، او این زن را با توسل به زور از نجران ربود اما المرزبانه تا زمان کشته شدن الاسود در ایام خلافت ابوبکر از او متنفر بود.

  زنان در دیوان‌های شاعران

  نام بسیاری از زنان در سروده‌های شعرای عرب پیش و پس از اسلام آمده است. به‌طور کلی ستایش زیبارویان در آغاز سرودن شعر در دوره جاهلی صورت می‌گرفت و در دوره‌های بعد این روش همچنان در غزل‌سرایی شعرای عرب ادامه یافت، بدینسان که شاعر زیبایی و خوش‌سیرتی زن را در آغاز قصیده خود می‌ستود.

  شمار سروده‌ها در این زمینه از حد و حصر خارج است و چهره‌ای ساخته خیال شاعر را در قالب شعری می‌ریزد به ویژه اگر شاعر دلباخته زیباروی دلربایی شده باشد.

  شعرای معروفی همچون عمر ابن ابی ربيعه، ابو عمر العرجی، جميل بن معمر معروف به جميل بثينه، الحارث بن خالد، عنتره بن شداد و دیگران، زیبایی و صفات ستوده زنان مورد علاقه خود یا مورد توجه جامعه را با زبان شعر به تصویر کشیدند.

  این چنین است که زنان بسیاری همچون سلما، دعد، هند، ليلا، فاطمه، رباب، سعاد و غيره موضوع قصیده‌های شعری و غزلسرایان شدند و نام‌های آنان در ادبیات عرب جاودانه شد.

  بهترین مرجع برای شناخت زنان زیباروی عرب کتاب "جميلات العرب، كما خلّدهُنّ الشعراء" (زیبارویان عرب آنگونه که شعرا آنان را جاودانه کردند)، تالیف خازن عبُّود است.

  عرب‌ها و ستودن زنان

  به گفته مورخان و نویسندگان کتب سیره و اخبار، عرب‌ها به طور کلی برای صفات ستوده زنان و زیبایی آنان بخشی را در ادبیات پیش و پس از اسلام اختصاص دادند و زنان در همه دوره‌ها نقش برجسته‌ و موثری را در ایجاد تعریفی برای مفاهیم نجابت و اصالت آمیخته به زیبایی ایفا کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران