.
.
.

نخست‌وزیر عراق رسما «پیروزی بر داعش را در موصل» اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق دوشنبه 10 ژوئیه، در سخنانی، رسما پیروزی بر داعش را در موصل اعلام کرد.

العبادی در موصل و در سخنانی که آن را تلویزیون رسمی عراق پخش کرد گفت: «از این‌جا به همه جهان پایان، شکت و فروپاشی دولت خرافه و تروریسم داعشی را که سه سال پیش از این‌جا در موصل برپایی آن اعلام شده بود را اعلام می‌کنم».

العبادی خطاب به عراقی‌ها گفت: «این پیروزی برای شما است، شما آن را ساختید».

نخست‌وزیر عراق افزود: «ماموریت پیش‌روی ما اکنون تحقق ثبات، باز سازی شهر و پاکسازی مناطق باقی مانده در تصرف داعش هستیم».

این اعلام پس از حدود 9 ماه نبرد برای باز پس گیری دومین شهر بزرگ عراق از گروه داعش صورت می‌گیرد.

حیدر العبادی یکشنبه به موصل رفته بود بنا بر اعلام دفتر نخست‌وزیر عراق، او «یکشنبه با ورود به شهر آزاد شده موصل، پیروزی بزرگ را به جنگجویان قهرمان و ملت عراق، تبریک گفت».

حساب کاربری نخست‌وزیر عراق در توییتر نیز عکس‌هایی را از العبادی در شهر موصل منتشر کرده که او را با لباس نظامی سیاه رنگ در حالی که کنترل کامل شهر را اعلام می‌کند، نشان می‌دهد.

نیروهای عراقی 17 اکتبر، عملیات خود را برای باز پس گیری دومین شهر بزرگ عراق آغاز کردند. اعلام العبادی بزرگترین شکست برای داعش از زمان تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق در حدود سه سال پیش، به شمار می‌آید.

کنترل موصل همچنین گامی بزرگ و بسیار مهم برای نیروهای نظامی عراق به شمار می‌آید که تابستان سال 2014 با وجود برتری در شمار نیرو و تجهیزات، در مقابل داعش، شکست خوردند.

با وجود این‌که از دست دادن شهر، ضربه‌ای سنگین به داعش به شمار می‌آید، اما به معنی پایان تهدیدی که این گروه ایجاد می‌کند نیست.

برخی پیش‌بینی‌ها می‌گوید که احتمالا داعش بیش از گذشته به بمب‌گذاری‌ها و حملات انتحاری در مناطق مختلف عراق روی آورد.