.
.
.

برجسته‌ترین اقدام‌هایی که انتظار می‌رود علیه قطر اجرا شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در سایه پاسخ منفی قطر به چهار کشور محور مبارزه با تروریسم، گمانه زنی‌ها درباره اقدام‌های احتمالی که این کشورها علیه قطر اتخاذ خواهند کرد، مطرح شده است. برجسته‌ترین گمانه زنی‌ها درباره اقدام‌های سیاسی و اقتصادی چیست؟

چشم‌ها به چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر دوخته شده و همگان در انتظار سلسله اقدام‌هایی هستند که این چهار کشور علیه قطر به خاطر پاسخ منفی به فهرست خواسته‌ها داده، اتخاذ خواهند کرد. این فهرست خواسته‌ها از قطر می‌خواهد در سیاست‌های خود بازنگری کرده و به دامان خلیج و جهان عرب باز گردد.

شدت بخشیدن به تحریم‌های اقتصادی از جمله اقدام‌هایی است که چهار کشور می‌توانند انجام دهند. آن‌ها همچنین ممکن است از شرکت‌های بین‌المللی فعال در خلیج بخواهند تعمل خود را با قطر متوقف کرده و مجوزهایی که در این زمینه صادر کرده‌اند را لغو کنند.

توقف کامل معامله با واحد پول قطر در خلیج، درخواست از بانک‌ها برای پی‌روی از این اقدام و توقف تعامل تجاری بانک‌ها با دوحه، از دیگر اقدام‌های احتمالی است که چهار کشور می‌توانند انجام دهند.

احتمالا چهار کشور پول‌ها و ودیعه‌های بانکی افراد و موسسات مرتبط با قطر را بلوکه کنند.

انتظار می‌رود تحریم‌ها منع حواله پول‌های مشکوک قطری به طرف‌های مظنون به دست داشتتن در فعالیت‌های تروریستی و زیر نظر قرار دادن افراد و نهادهای قطری مرتبط با تروریسم را شامل شود.

در زمینه سیاسی، چهار کشور می‌توانند پروند قطر را به اتهام پشتیبانی از تروریسم، به شورای امنیت سازمان ملل متحد احاله داده و درخواست تسلیم قطری‌های مرتبط با حمایت مالی از تروریسم را به دادگاه بین‌المللی کیفری مطرح کنند. از جمله این افراد می‌توان از صالح المری، عبدالرحمن النعیمی و عبدالله بن خالد بن حمد آل ثانی وزیر پیشین مشاور در امور خارجه قطر نام برد.

سعودی، بحرین و امارات می‌توانند قطر را در شورای همکاری خلیج هم منزوی کرده و این کشور را به هیچ‌کدام از فعالیت‌های شورا دعوت نکنند. آن‌ها همچنین می‌توانند معاهده‌های پیشین با قطر را اجرا نکرده و تعلیق عضویت آن را در اتحادیه عرب، به بحث بگذارند.

7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.