.
.
.

آستانه 5..اختلاف کشورهای ضامن آتش‌بس در سوریه مانع رسیدن به توافق می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیات‌های نمایندگی روسیه، ترکیه و ایران (سه ضامن گفتگوهای آستانه در مورد سوریه) در یک بیانیه مشترک گه روز چهارشنبه 5 ژونیه 2017 منتشر شد، اعلام کردند کارگروهی برای نهایی سازی توافق بر سر ایجاد مناطق کم تنش در سوریه تشکیل خواهند داد.

به گزارش خبرنگار تلویزیون «الحدث» در آستانه پایتخت قزاقستان، دست نیافتن به «یک توافق میان کشورهای ضامن» آن‌گونه که روسیه امیدوار بود، نشان از اختلاف‌ میان این کشورها دارد که منجر به تشکیل کارگروهی برای رفع این اختلاف‌ها شد.

روسیه اعلام کرد که هنوز توافق نهایی در مورد مناطق کم تنش امضا نشده و هیات نمایندگی این کشور گفت که 7 سند در مورد این مناطق باید بررسی شود.

از سوی دیگر بشار الجعفری، رییس هیات نمایندگی رژیم اسد، ترکیه را متهم کرد که مانع تصویب سندهای مربوط به مناطق کم تنش می‌شود. او به خبرنگاران گفت که به خاطر مواضع ترکیه این کنفرانس به دست‌آوردهای کمی رسید.

دور بعدی در آخر ماه اوت

3 کشور اعلام کردند که دور بعدی کنفرانس آستانه در هفته آخر ماه اوت برگزار خواهد شد.

در دومین روز کنفرانس آستانه، هیات اپوزیسیون سوریه هشدار داد که موضوع‌های متضاد با خواست مردم سوریه در این کنفرانس مطرح شده است.

کنفرانس آستانه در اولین روز به بحث در باره مشخص کردن مناطق کم تنش و مراکز نظارت در هر منطقه و حدود آن پرداخت.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط به نقل از منابع آگاه نوشت یک فرمول برای ایجاد مراکز نظارت با مشارکت روسیه، ترکیه و ایران در شمال، جنوب و مرکز سوریه به دست آمد اما به دلیل مخالفت ایران، مناطق غوطه شرقی (حومه شرقی دمشق پایتخت سوریه) و حمص در آن منظور نشد.

در همین راستا، روزنامه الحیات به نقل از منابع خود نوشت که احتمالا توافق نهایی آستانه شامل تمامی مناطق کاهش تنش در 4 منطقه نشود.

تردیدهای اپوزیسیون

اپوزیسیون سوریه شاخه جبهه جنوب این کشور حاضر به پذیرش نقش ضامن برای ایران در گفتگوهای آستانه نشده است. عصام الریس، سخنگوی ارتش آزاد شاخه جبهه جنوب عصر سه‌شنبه به تلویزیون الحدث گفت حضور ایران در مناطق جنوبی کاملا غیرقابل قبول است. او همچنین گفت که موضع روسیه نیز مشابه ایران است و مسکو در باره آتش بس سخن می‌گوید در حالی که مرتب حلب را بمباران می‌کند.

از سوی دیگر منذر ماخوس، سخنگوی هیات عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه، گفت که این هیات درباره امکان دستیابی به راه حلی برای این بحران از طریق گفتگوهای آستانه خوشبین نیست و هشدار داد که در دستور کار این کنفرانس مطالبی عنوان شده که با خواسته‌های مردم سوریه متفاوت است.