.
.
.

المهندس: دولت عراق هم نمی‌تواند حشد الشعبی را منحل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابومهدی المهندس نایب رئیس هیئت حشد الشعبی (شبه‌نظامیان شیعه عراقی پشتیبانی شده از سوی ایران) گفت که هیچ کس حتی دولت عراق نمی‌تواند حشد الشعبی را منحل کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، المهندس که در مجمع عمومی اتحادیه رادیوها و تلویزیون‌های اسلامی در شهر مشهد ایران سخن می‌گفت، در پاسخ به سوالی درباره رابطه حشد الشعبی با دولت عراق و سخنان مطرح شده درباره انحلال این نهاد شبه‌نظامی پس از پایان جنگ موصل، گفت: «چنین رویدادی ممکن نیست حتی اگر دولت بخواهد». او افزود: «حتی اگر این اتفاق افتاد بار دیگر متشکل خواهیم شد».

پس از آن‌که تابستان سال 2014، داعش مناطق وسیعی از شمال عراق را اشغال و در مناطق تحت تصرف خود در این کشور و سوریه، برپایی نظام «خلافت اسلامی» را اعلام کرد، آیت‌الله علی سیستانی در فتوایی، جوانان داوطلب را دعوت به نبرد علیه داعش کرد. پس از این فتوا، گروه‌های شبه‌نظامی که عمدتا از سوی ایران پشتیبانی می‌شوند، ائتلاف «حشد الشعبی» را تشکیل دادند.

المهندس، انحلال حشد الشعبی را «جنایتی بزرگ» توصیف و تاکید کرد: «حشد الشعبی به واسطه فتوای مرجعیت شکل گرفت و جنبشی مردمی است».

او افزود که حشد الشعبی به عنوان یک سازمان، وارد انتخابات نخواهد شد، «اما احزابی وجود دارند که در حشد الشعبی شرکت دارند و در عین حال، در روند سیاسی حضور دارند و در انتخابات آینده مشارکت خواهند کرد».

او همچنین تاکید کردکه به نیروهای آمریکایی «اجازه استقرار در مرزهای عرب و سوریه» داده نخواهد شد.

او افزود: «آمریکایی‌ها در تلاشند راهی برای خود از عمان به بغداد را تامین کنند، آن‌ها سامانه موشکی زمین به زمین خود را مستقر کردند».

المهندس، آمریکا را به تلاش برای «ربودن پیروزی» علیه داعش از نیروهای عراقی متهم کرد.