فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی: پیش از موضع‌گیری پاسخ قطر به درخواست‌هایمان را به دقت بررسی می‌کنیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی گفت که پاسخ قطر به درخواست‌های کشور بایکوت کننده، پیش از اعلام موضع، به دقت بررسی خواهد شد.

  به گزارش العربیه، عادل الجبیر دوشنبه 3 ژوئیه در کنفرانس خبری مشترک با زیگمار گابریل وزیر امور خارجی آلمان در جده گفت: «هدف از اقدام‌های صورت گرفته علیه قطر، تغییر سیاست‌هایی از این کشور است که به کشورهای منطقه و جهان آسیب می‌زند.. منتظر دریافت پاسخ و بررسی دقیق آن هستیم و پس از آن موضع لازم را در قبال آن اتخاذ خواهیم کرد».

  وزیر امور خارجه سعودی یادآور شد که با همتای آلمانی‌اش بر اهمیت مقابله با هرگونه کمک به تروریسم، تندروی، ستیزه‌جویی و دخالت در امور کشورهای همسایه، به توافق رسیده است.

  او گفت: «به ایشان درباره اهداف چهار کشور (سعودی، امارات، بحرین و مصر) توضیح دادم. این کشورها امیدوار هستند که پاسخ برادران (قطر) به درخواست‌هایشان مثبت باشد تا بتوانیم به راه‌حلی برای این بحران دست یابیم».

  پاسخ قطر تسلیم کویت شد

  ساعاتی پیش از برگزاری این کنفرانس خبری قطر پاسخ خود را به فهرست درخواست‌های 13 بندی کشورهای بایکوت کننده را تسلیم کویت کرد.

  خبرگزاری دولتی کویت (کونا) گزارش داد که محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر، صبح دوشنبه به کویت رسید.

  بنا بر این گزارش، وزیر امور خارجه حامل پیامی از شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت است.

  خبرگزاری کویت همچنین گزارش داد که این کشور، پاسخ قطر به کشورهای عربی که دوحه را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند، تحویل گرفت.

  این در حالی است که کشورهای عربی و اسلامی که روابط خود با دولت قطر را قطع کرده‌اند، با درخواست امیر کویت برای اعطای مهلت 48 ساعته به قطر برای پاسخگویی به فهرست درخواست‌های ارائه شده، موافقت کردند.

  پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، جمهوری عربی مصر و پادشاهی بحرین روز دوشنبه 3 ژوئیه 2017 در بیانیه مشترکی اعلام کردند: «با توجه به تاکید حکومت قطر بر این موضوع که پاسخ رسمی خود به فهرست درخواست‌های ارائه شده را، روز دوشنبه در اختیار کویت قرار خواهد داد، با درخواست شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر دولت کویت برای تمدید مهلت ارائه شده به دولت قطر به مدت 48 ساعت موافقت می‌شود. پاسخ چهار کشور نیز پس از مطالعه پاسخ دولت قطر و بررسی مقدار پاسخگویی این کشور به فهرست درخواست‌ها، ارائه خواهد شد».

  سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران