.
.
.

قطر فهرست خواسته‌های کشورهای بایکوت کننده را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر تاکید کرد که کشورش، فهرست خواسته‌های کشورهای عربی بایکوت کننده را که اخیرا به دوحه تحویل داده شده را رد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آل ثانی که شنبه 1 ژوئیه در جمع خبرنگاران در رم سخن می‌گفت، افزود دوحه با «شرط‌های مناسب» آماده گفت‌وگو است.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان می‌یابد.

وزیر امور خارجه قطر در همین زمینه، جلسه‌هایی با مسئولان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار کرد.

وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد که آل ثانی، با نمایندگان روسیه، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و چین، به عنوان کشورهای عضو دائم در شورای امنیت سازمان ملل، به منظور بحث بر سر بحران کشورش، تشکیل جلسه داد.

او همچنین با نمایندگان کشورهای عضو غیر دائم در شورای امنیت، دیدار و گفت‌وگو کرد.

از سویی وزارت امور خارجه سعودی بر مخالفت خود با «پشتیبانی قطر از تروریسم و تندروی» تاکید کرد. این وزارتخانه تاکید کرد که قطع روابط با قطر به منظور رساندن پیام به این کشور مبنی بر «لبریز شدن کاسه صبر» صورت گرفته است.

در توئیتی که وزارت امور خارجه سعودی منتشر کرد، آمده است: «سعودی با پشتیبانی قطر از تروریسم و تندروی که امنیت پادشاهی و منطقه را به خطر می‌اندازد، مخالف است».

وزارت امور خارجه سعودی خاطرنشان کرد که قطر، به تعهدات خود پایبند نبود و به وعده‌هایش درباره متوقف کردن پشتیبانی از تروریسم و پایان دادن به دخالت در امور دیگر کشورها، عمل نکرد.

7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.